Cestování

Nejznámější závod psích spřežení Iditarod.

Nejznámější závod psích spřežení Iditarod.

V roce 1925 vyslalo městečko Nome nouzový signál s prosbou o pomoc. Vypukl tam záškrt, místní lidé umírali a jedinou pomocí bylo účinné sérum. Z důvodu špatného počasí nemohlo vzlétnout žádné letadlo, které by vakcínu dopravilo. Jedinou možností byla doprava psím spřežením s pomocí musherů. Náklad se podařilo dopravit vlakem z Anchorage do Nenany a odsud zbývalo 674 mil pro psí spřežení.

Při takové vzdálenosti musí psí spřežení odpočívat, a to by znamenalo ztrátu času. Po celé trase bylo připraveno 20 musherů a balíček s vakcínou si postupně předávali. Každý z nich čelil mrazu a prudkému větru. Psí spřežení na posledním úseku muselo čelit větru o rychlosti 130 km za hodinu a nulové viditelnosti. Musher Leonhard Seppala musel plně důvěřovat půjčenému psovi jménem Balto, že najde cestu do Nome. Vzdálenost 674 mil se podařilo musherům překonat za 5 dní a Balto má dodnes pomník v Central parku v New Yorku.

Na počest této události dodnes začíná každý první březnový víkend nejslavnější závod psích spřežení Iditarod a jeho průběh můžete sledovat na internetových stránkách. Závodu se účastní muži i ženy a je dlouhý zhruba 1 800 km. Během závodu je každý odkázaný sám na sebe a své psy. Podpora na trati není téměř vůbec možná a veškeré vybavení a jídlo si každý musí zajistit sám.

Na stejné trati se také startuje závod Iditarod Trail Invitational, který se absolvuje na kole, pěšky nebo na lyžích. Za Českou republiku se v průběhu let účastnilo několik závodníků, ať už se psím spřežením, na kole nebo pěšky.

To top