DomůCestováníNejznámější závod psích spřežení Iditarod.

Nejznámější závod psích spřežení Iditarod.

Date:

V roce 1925 vyslalo městečko Nome nouzový signál s prosbou o pomoc. Vypukl tam záškrt, místní lidé umírali a jedinou pomocí bylo účinné sérum. Z důvodu špatného počasí nemohlo vzlétnout žádné letadlo, které by vakcínu dopravilo. Jedinou možností byla doprava psím spřežením s pomocí musherů. Náklad se podařilo dopravit vlakem z Anchorage do Nenany a odsud zbývalo 674 mil pro psí spřežení.

Při takové vzdálenosti musí psí spřežení odpočívat, a to by znamenalo ztrátu času. Po celé trase bylo připraveno 20 musherů a balíček s vakcínou si postupně předávali. Každý z nich čelil mrazu a prudkému větru. Psí spřežení na posledním úseku muselo čelit větru o rychlosti 130 km za hodinu a nulové viditelnosti. Musher Leonhard Seppala musel plně důvěřovat půjčenému psovi jménem Balto, že najde cestu do Nome. Vzdálenost 674 mil se podařilo musherům překonat za 5 dní a Balto má dodnes pomník v Central parku v New Yorku.

Na počest této události dodnes začíná každý první březnový víkend nejslavnější závod psích spřežení Iditarod a jeho průběh můžete sledovat na internetových stránkách. Závodu se účastní muži i ženy a je dlouhý zhruba 1 800 km. Během závodu je každý odkázaný sám na sebe a své psy. Podpora na trati není téměř vůbec možná a veškeré vybavení a jídlo si každý musí zajistit sám.

Na stejné trati se také startuje závod Iditarod Trail Invitational, který se absolvuje na kole, pěšky nebo na lyžích. Za Českou republiku se v průběhu let účastnilo několik závodníků, ať už se psím spřežením, na kole nebo pěšky.

0 0 votes
Article Rating

Poslední příspěvky

Plastová vs dřevěná vs hliníková okna

Plastová vs dřevěná vs hliníková okna Při výběru oken je...

Plechová versus pálená versus betonová krytina

Vybrat střešní krytinu není úplně jednoduché. Podle čeho volit...

Jímka versus septik versus ČOV

Septik, jímka nebo čistírna odpadních vod jsou různými způsoby,...

Difuzně otevřená nebo uzavřená dřevostavba?

Budoucí majitel dřevostavby stojí před celou řadou konstrukčních otázek....

Ceny stavebních materiálů rapidně rostou. Výstavby se můžou výrazně prodražit

Stavební materiál významně zdražil. Kterých položek se zdražování dotklo,...
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x