Terminátor 2: Top 5 zajímavostí, které jste o filmu možná nevěděli

Nestárnoucí kultovní sci-fi film, který patřil mezi nejvlivnější a nejvýznamnější akční filmy všech dob. Na filmová plátna se dostal v roce 1991 a režíroval ho James Cameron.

I přesto, že se již dnes řadí mezi “klasiky” a zná jej jistě mnoho diváků, tak i přesto zde máme pět zajímavostí, které vás možná překvapí.

Inovativní vizuální efekty

Terminátor 2 byl ve své době naprosto přelomovým co se vizuálních efektů týče. Ve filmu je hojně využíváno pokročilé techniky, jako například CGI, což jsou počítačově generované obrazy. Tato technika, v roce 1991 naprosto unikátní, byla nejzřetelnější zejména ve scéně, kdy se Terminátor setkává sám se sebou- T800 se střetne tváří v tvář s pokročilejším T-1000.

Obrovský rozpočet

Terminátor 2 byl jedním z nejdražších filmů své doby. S rozpočtem přesahujícím 100 milionů dolarů se řadil mezi nejnákladnější snímky historie. Vyplatilo se to, neboť se se film pyšnil enormním zájmem diváků a po celém světě vydělal přes 500 milionů dolarů.

Výbuch k nerozeznání od reality

Film se proslavil i svou scénou jaderné detonace, kterou udělal slavný mág zvláštních efektů Stan Winston. Po mnoha hodinách studování výbuchů Winston nakonec vytvořil detailní miniaturu, na které opakovaně nechával devastovat modely pomocí tlakové vlny. Jaderní fyzikové později uvedli, že jde o nejautentičtější filmový výbuch atomovky v dosavadních dějinách.

Hlavní hrdina filmu vydělal jmění a k tomu soukromý tryskáč

Arnold Schwarzenegger hraje T-800. Vrací se z prvního filmu Terminátor, v T2 ovšem hraje jinou instanci téže postavy. T-800, který má za úkol bránit Johna Connora, je poslán zpět v čase, spřátelí se s Johnem a brání ho před nepřáteli. Ve filmu ale platí, že cesta je cíl, protože hlavní pointou je to, že se T-800 učí,co znamená být člověkem. James Cameron, jakožto režisér inkasoval téměř 3 miliony dolarů. Schwarzenegger ho ale předčil a vydělal si kolem 15 milionů dolarů. To ale nebylo vše! Od šéfa společnosti Caralco dostal darem soukromý tryskáč Gulfstream II.

Film byl odložen o téměř deset let

Po úspěchu Terminátora 1 v roce 1984 se téměř okamžitě začalo ve studiu mluvit o pokračování. Vyskytly se však problémy, které vedly k sedmiletému zpoždění zahájení produkce. Hlavním důvodem zpoždění byla technologie CGI, kterou v té době nebylo možné ve filmu použít. Cameron vždy věděl, že chce, aby byl záporák Terminátor ve filmu vytvořen právě pomocí CGI technologie. Musel však čekat, až technologie dožene jeho představy. Cameron krátce experimentoval s CGI ve filmu Propast v roce 1989, takže po tomto úspěchu usoudil, že nastal ten správný čas pro použití i v T2.

Terminátor 2: Den zúčtování je snímek, který se stal legendou a jeho vliv na filmovou tvorbu přetrvává dodnes. Díky inovativním efektům, vynikajícím hereckým výkonům a hluboké symbolice se jedná o jednoho z nejvýznamnějších filmů v rámci  žánru sci-fi, ale i mimo něj.