Zajímavosti

Co je to Vortex a kde si ho můžeme vyzkoušet

Co je to Vortex a kde si ho můžeme vyzkoušet

Ve světě existuje mnoho míst, kde se předměty pohybují směrem do kopce, ale v drtivé většině případů to bývá optický klam. Podobná místa můžete navštívit také v České republice.

Kopec Hřebeč u Moravské Třebové je znám tím, že auta jezdí sama do kopce a stejně tak se do vrchu kutálejí lahve s vodou nebo s míčky. Podobnou lokalitu také nalezneme u horské osady Kačerov nedaleko Rychnova nad Kněžnou v Orlických horách nebo na jedné ze silnic blízko Berouna ve Středočeském kraji.

Vortex je termín označující oblast vykazující fyzikální anomálie. O těchto optických klamech víme díky tomu, že tudy vede zpevněný povrch. Určitě se jich nachází v našem okolí mnohem více – v terénu, na kterém si je nemůžeme vyzkoušet a vidět na vlastní oči.

Také ve světě existuje řada podobných míst s optickým jevem, ale jsou i takové, kde je anomálie skutečná. Prozatímní vysvětlení je porucha magnetismu, která má vliv na gravitaci. Velice známým příkladem je Oregon v Americe. Takzvaný Oregonský vír je pomyslný kruh o průměru zhruba 60 metrů. Stromy rostou v úhlech, které odporují běžným zákonům a zvířata se zde téměř nevyskytují. Stojí zde původní dřevěná chata ještě z dob, kdy tady vznikl důl místní společnosti. Po zjištění těchto anomálií byl důl uzavřen. V dnešní době slouží místo jako velká turistická atrakce. Lidé zde stojí šikmo vůči zemi, mění se jejich výška a vše tu porušuje fyzikální zákony.

Tento a podobné jevy na naší planetě nám ukazují, jak málo ještě svůj svět známe a stojí za to ho pořádně prozkoumat, než se vydáme dál.

To top