Zajímavosti

Džíny a co o nich možná nevíte

Džíny a co o nich možná nevíte

Původně tyto kalhoty sloužily jako pracovní oděv pro zlatokopy, ale postupně se staly velice oblíbené pro běžné nošení, a to po celém světě. Původní myšlenka na šití džínů pochází od bavorského Němce židovského původu jménem Levi Strauss. Nápad na zpevnění kapes nýty pochází od krejčího Jacobse Davise a na tento způsob šití kapes získal dokonce patent.

Tyto kalhoty popularizoval herec James Dean a také Marilyn Monroe. Džíny jsou módním prvkem a jejich střih se postupem let mění. Původní střih kalhot měl zapínání na knoflíky, zip se začal používat až ve 20. letech.

Nošení těchto kalhot prošlo také mnoha zákazy a mělo své odpůrce. Také název kalhot se několikrát změnil, mezi nejběžnější, nicméně už nepoužívané, patří texasky nebo rifle. Pojmenování „jeans“ pochází z francouzského značení pro modré barvivo, kterým se látka barvila.

V dnešní době už se džínovina vyrábí v mnoha různých barvách. Džíny jsou z bavlněné látky s keprovou vazbou tkaniny. Tato vazba se označuje písmenem K a vyznačuje se na pohled šikmým řádkováním. Keprová vazba dělá výslednou látku poměrně dost pevnou a zároveň lehce pružnou, řadí se mezi hrubší tkaninu střední hmotnosti.

Z džínoviny se dnes vyrábí i různé módní doplňky jako jsou tašky nebo batohy. Na trhu můžete najít i metrové bavlněné zboží s běžnou vazbou, které se barevně upravuje do vzhledu džínoviny. Z džínoviny nebo její náhražky si můžete zakoupit i jiné části oblečení jako jsou košile, vesty nebo bundy.

To top