Zajímavosti

Historie papíru a co o něm možná nevíte

Historie papíru a co o něm možná nevíte

Papír se významně zasloužil o uchování informací z historie, zajistil možnost hromadného sdělování a tím dal základy rozvoji společnosti.

Díky uchovaným svitkům a písemnostem známe spoustu zajímavých příběhů našich předků. Historie papíru sahá daleko do doby před naším letopočtem a mohl by se pravděpodobně datovat až do 3. tisíciletí př. n. l. V této době se v Číně zkoušela výroba papíru z konopí a v Egyptě se začal používat papyrus.

Výroba prvních listů papírů je v zásadě velice podobná. Jde o rozemletou drť z přírodního materiálu, která se za mokra spojí pomocí pojidla a poté se nechá list důkladně usušit. V Čechách se zavedení výroby papíru přikládá Karlu IV., který papírnu nechal zavést v Chebu. Nárůst spotřeby papíru rapidně stoupl s vynálezem knihtisku. O ten se zasloužil v Evropě J. Gutenberg. Ruční výroba papíru se dnes používá například na luxusnější balící papír a jeho výrobu si můžete s trochou šikovnosti zkusit doma.

Papír se v poslední době objevuje jako surovina pro výrobu dekorativních předmětů. Zní to možná neskutečně, ale papír lze upravit do nehořlavé podoby. Kus papíru ponořte do nasyceného roztoku kamence a nechte důkladně nasáknout, poté nechte papír zavěšený proschnout. Můžete si tak uchovat papíry s cenným obsahem. Moderní technologie, již také zvládnou papír, který je vodě odolný. Taková úprava se hodí například na trekové výlety do přírody na sepisování vašich zážitků a nebo důležitých informací. Pokud si chcete přilepit papír na sklo můžete použít ušlehaný bílek. Určitě půjde později lépe odstranit než lepidlo. Na kovovém povrchu papír dobře drží šťávou z cibule.

Lidský mozek umí rozlišit z jakého nosiče si informaci bere a text na papírovém nosiči si zapamatujete lépe než na digitálních nosičích. Ačkoliv žijeme v digitální době, spotřeba papíru neustále stoupá.

To top