Zdraví

Jak začít běhat

Jak začít běhat

Potřebujete zhubnout? Nebo máte sedavé zaměstnání a chcete se jen udržet v kondici? Pak bude pro vás běh ideální. Že jej nemáte rádi? Ano, u většiny lidí hodiny tělocviku na školách vypěstovaly averzi právě vůči běhání. Pokuste se ji prolomit.

Jak na to? Zkuste každý den před prací nebo po práci vyrazit na 20 až 30 minut ven. Že nic neuběhnete? Nevadí. Začněte indiánským během, kdy prokládáte běh chůzí podle aktuální fyzičky. Hlavně žádné sprinty. Hezky pomalé tempo, při kterém budete později schopni třeba i zlehka konverzovat.

Důležité je získat návyk. Pokuste se vydržet alespoň měsíc. Vytvořte si motivační rituál, který dá vašemu tělu a mysli signál, že je čas běhat. Nachystejte si oblečení. Abyste mohli hned po ránu nebo po práci vyběhnout. Při oblékání si můžete také pouštět svou oblíbenou hudbu. Tyto spouštěcí podněty vytváří nervové dráhy, které dají postupně vzniknout právě návyku, abyste si šli zaběhat.

Některým lidem pomůže k pravidelnosti plán. Ať už jde o váš specifický osobní plán, nebo vyloženě tréninkový, který si sestavíte sami nebo si jej vyhledáte na internetu. Dále vám pomůže stanovit si nějaký cíl. Například uběhnout 5 km. Uvidíte, že vás to chytne a vaše cíle se budou postupně měnit. A běh se stane něčím, na co se budete těšit, a po kterém se budete během teplé sprchy cítit skutečně dobře.

To top