Cestování Zajímavosti

Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus): Symbol nacismu v srdci Alp

Uprostřed Alp, cca 5 kilometrů od města Berchtesgaden se rozpíná Orlí hnízdo. I přes svou nechvalnou historii se pyšní titulem nejzajímavějšího a turisticky nejatraktivnějším místem této oblasti. Pokud se rozhodnete tento symbol německé historie navštívit, tak vás jistě uchvátí.

Historie Orlího hnízda

Orlí hnízdo se stavělo rok. A to v letech 1937-1938, stavba byla zhotovena v opravdu krátké době a to zejména proto, že musela být dokončena v den 50. narozenin německého vůdce – Adolfa Hitlera, aby jej mohl obdržet jako svůj narozeninový dar. Adolf Hitler miloval horské ovzduší a krajinu, i proto se jeho lidé z německé nacistické strany, rozhodli mu sídlo vystavět právě zde, uprostřed Alp v 1834 m.n.m.

Architektura Kehlsteinhaus

Architektura Kehlsteinhausu je dechberoucí. Horská chata je postavena v alpském stylu a exteriér je zdoben opracovanými kameny. Vzhledem k poloze chaty muselo být vyrobeno speciální auto, které tam vozilo vybrané hosty. Luxusní interiér, který měl zajišťovat zejména pohodlí vůdci a jeho nejbližším, má ve svém středu postavený krb, který vůdci věnoval diktátor Mussolini. Dále v interiéru uvidíte obrovské prosklené stěny, skrze které můžete pozorovat nádhernou okolní krajinu. V jídelně se pak můžete pokochat masivním jídelním stolem nebo třeba pokojem, ve kterém pobývala Hitlerova milenka – Eva Braun.

Co je dobré vědět:

  • Na Kehlsteinhaus se dostanete speciálním autobusem, zhruba za 30 €/osoba
  • Autobusem dorazíte na „polovrchol“, na ten úplný pak vyjedete pozlaceným výtahem
  • Následně se pokocháte dobovým interiérem
  • Dobře se najíte v restauraci na samotném vrcholu
  • Ideálně navštivte Kehlsteinhaus při jasném, slunečném počasí, uvidíte tak nejlépe krásy okolní krajiny 

Kehlsteinhaus je nejen památkou na německou historii, ale také architektonickým skvostem. Pokud místo navštívíte, rozhodně na něj jen tak nezapomenete. 

To top