Bydlení

Plastová vs dřevěná vs hliníková okna

Plastová vs dřevěná vs hliníková okna

Plastová vs dřevěná vs hliníková okna

Při výběru oken je nutné zohlednit některé důležité vlastnosti. Klíčová je hlavně volba materiálu. Jaký je rozdíl mezi okny dřevěnými, hliníkovými a plastovými?

Dřevěná okna

Dřevěná okna vynikají svým přirozeným vzhledem. Stejně tak jejich výroba je šetrná vůči přírodě, neboť dřevo je obnovitelným zdrojem. Tato přirozenost dřevu jako materiálu zároveň propůjčuje příznivé tepelně-technické vlastnosti.

Velmi dobrá je i variabilita ve vzhledu. Dřevěná okna lze spolehlivě přizpůsobit požadovanému účelu využití. Úprava profilů je limitována pouze technickými možnostmi toho kterého výrobce, nikoli přáním zákazníka.

Životnost dřevěných oken je dlouhá. Má to však podmínku adekvátní péče o ně. Trpí především roztažností, která se může projevit působením nadměrné vlhkosti. Přibližně každých 5 let je proto nutné obnovovat ochranný nátěr.

Nutné je si uvědomit, že ve srovnání s mimořádně populárním plastem jsou dřevěná okna citelně vyšší investicí.

Plastová okna

Plastová okna se vyrábějí z PVC. Oproti dřevěným oknům nemají plný profil. Ve srovnání s dřevěnými okny vynikají ta plastová snazší údržbou. Jejich design si díky pestré škále barev snadno přizpůsobíte svému vkusu i řešení vybrané stavby. Jsou barevně i tvarově stálé. Barevná stálost je podmíněna využitím UV stabilizace.

Hlavním důvodem obliby plastových oken jsou však především jejich tepelně-izolační vlastnosti a v neposlední řadě i příznivá cena. Oproti dřevěným oknům jsou levnějším cca o 30 až 40 %.

Úskalím plastových oken může být nižší životnost. To je však poměrně relativní, neboť se pohybuje kolem 50 let. Mnoho zákazníků, kteří si plastová okna pořídí, tak jejich výměnu nebude muset řešit.

Ačkoli výrobci tvrdí, že plast se nemusí natírat, není pravdou, že by plastová okna byla naprosto „věčná“. Alespoň jednou za rok je vhodné u jakýchkoli oken umýt gumové těsnění saponátem a natřít ho silikonovým olejem. Ta plastová v tomto ohledu samozřejmě nejsou výjimkou.

V čase může navíc plast degradovat pod vlivem UV záření. Plastová okna nelze doporučit coby vhodné úplně řešení všude, jejich pevnost má své limity. U největších křídel je proto možné zvolit speciální výztuž, případně upřednostnit okna hliníková.

Hliníková okna

Hliníková okna působí moderně, hodí se tak především do novostaveb. Po stránce designu je lze velmi dobře sladit k barvě fasády a dalším prvkům, neboť škála dostupných odstínů je zvláště široká.

Vynikají vysokou odolností a dlouhou životností. V tomto ohledu převyšují jak okna plastová, tak i ta dřevěná. Navíc nevyžadují prakticky žádnou údržbu.

Hliníková okna mají výhodu i ve variabilitě rozměrů. Profily lze vyrábět i ve větších velikostech, než dovoluje běžně plast a dřevo. Tento materiál totiž nemá sklon k deformitám.

Obecně hliník vykazuje horší index prostupu tepla přes rám, neboť má horší tepelnou vodivost. To se však již podařilo stávajícím výrobcům oken účinně vyřešit. Proto se při instalaci hliníkových oken nemusíte obávat vzniku tepelných mostů. Dnešní hliníková okna snesou tedy svými tepelně-izolačními vlastnostmi srovnání jak se dřevem, tak i s plastem.

Jak vypadá cenové porovnání

Podobně jako v jiných oblastech platí, že cena do jisté míry předurčuje kvalitu výrobku. Nakupovat nejlevnější okna se vám jednoznačně nevyplatí. Úspora je dána tím, že se šetřilo na úrovni materiálů i zpracování.

Vyčíslit přesné cenové porovnání úplně nelze. Výslednou částku totiž ovlivní mnoho faktorů, mimo jiné i použité sklo, členění oken nebo způsob otevírání. Okna se jednoduše vyrábějí na míru do konkrétních podmínek, kalkulaci je proto potřeba tvořit s ohledem na individuální projekt.

Lze však říci, že cena za dřevěná okna je cca 1,3násobkem ceny oken plastových. U hliníkových oken už to však bude i 2,5násobek.

To top