Bydlení

Plechová versus pálená versus betonová krytina

Vybrat střešní krytinu není úplně jednoduché. Podle čeho volit a jaké přednosti mají jednotlivé materiály?

Jak vybrat vhodnou střešní krytinu

Nejvhodnější střešní krytinu určuje v první řadě tvar a složitost střechy, její sklon a také konkrétní podmínky v dané lokalitě.

Žádoucí je u střechy v první řadě dlouhá životnost. Neméně podstatné je pak i estetické hledisko a určující je pro majitele nemovitosti přirozeně i cena. Setkat se můžeme s různými materiály, přičemž nejčastěji se v praxi využívá krytina plechová, betonová, případně pálená taška.

Plechová krytina

Oblíbený je tento typ krytiny hlavně u dřevostaveb. Plechovou střešní krytinu charakterizují nízké pořizovací náklady a jednoduchá montáž. Vzhled těchto střech je přijatelný díky pestré škále barev a struktur povrchové úpravy. Soubor těchto výhod z nich dělá stále oblíbenější řešení pro řadu tuzemských staveb.

Plechové střechy se vyznačují i nízkou hmotností. Ta může být až 20x nižší ve srovnání s pálenou taškou. To umožňuje zjednodušit a zlevnit případnou rekonstrukci krovu. Slabým místem plechových střech naopak bývají vruty. Pokud je nicméně kotvení provedeno kvalitně, nízká hmotnost není na překážku a odolá i nepříznivému počasí.

Většinou pozinkované ocelové jádro má navíc i dlouhou trvanlivost. Životnost plechové střechy prodlužuje i další ošetření materiálu. Materiál je nenasákavý a v čase velmi dobře odolává teplotním změnám. Výdrž střechy lze počítat na desítky let a během tohoto období není potřeba náročná údržba.

Pálená krytina

Pálená taška je krytinou, která má v tuzemsku nejdelší tradici. Vyrábí se z přírodních materiálů a razí se do formy. To umožňuje více různých profilování. Vzhledem k tomu, že se pálená taška razí do přesné formy, jednotlivé části do sebe přesně zapadnou.

Typické jsou pro ni i lepší vodní zámky, disponuje jak těmi příčnými, tak i svislými. Dáno je to tím, že hlína je ve srovnání s betonem materiál, který je více tvárný. Současně je však potřeba počítat se složitější pokládkou.

Škála tvarů a barev je mimořádně rozmanitá. Některé typy tašek se hodí jak na běžné rodinné domy, tak i pro historické objekty. Povrchové úpravy se používají dvě, a to matná engoba a lesklá glazura. Pokud se taška ponechá zcela bez úpravy, což je též možné, je levnější.

Zásadní nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena. Ta však jde ruku v ruce s delší životností krytiny. Pokládat se může na střechy, které mají sklon už od 22 °. Pokud už se dočkáte konce jejich životnosti, může vás potěšit i jejich recyklovatelnost.

Betonová krytina

Betonová krytina se vyrábí zválcováním do nekonečného pásu. Celý proces je rychlejší i méně náročný energeticky.

Z pohledu mechanických vlastností a životnosti není mezi betonovou a pálenou krytinou významnější rozdíl. Betonová střecha dokáže kvalitně odolat vnějším vlivům v podobě UV záření. Nepodléhá vlivům chemickým a současně je mrazuvzdorná. Stejně tak je minimálně nasákavá. Dalšími žádoucími vlastnostmi jsou nehořlavost a rozměrová stálost.

Ocenit lze i to, že je adekvátně pevná, což jí propůjčuje dlouhou životnost, může to být až 80 let. Rovněž efektivně tlumí vnější hluk.

Pokládka betonové střešní krytiny je nenáročná. Střecha realizovaná z tohoto materiálu vyžaduje jen minimální údržbu. Pro tento typ krytiny může dále hovořit pořizovací cena, která je ve srovnání s taškou pálenou nižší.

Za největší nevýhodu tohoto typu krytiny lze naopak považovat vysokou hmotnost. To klade značné nároky na únosnost krovu. Tento fakt může způsobit komplikace hlavně při rekonstrukci.

Jednoduché cenové srovnání

Průměrná cena glazované pálené tašky se pohybuje od 500 Kč/m². U betonové krytiny je to cca od 250 Kč/m². Plechová krytina je nyní z důvodů drahého železa taktéž dražší. Ceny se pohybují zhruba od 400 Kč/m².

To top