Zajímavosti

Sibiřský husky a 5 věcí než si ho pořídíte

Sibiřský husky Newmag

Sibiřský husky je plemeno přátelské, loajální a pozorné, nicméně je potřeba přemýšlet, než si huskyho pořídíte, protože se i přes své pozitivní vlastnosti řadí mezi nejkomplikovanější plemena, co se výchovy týče. V dnešním článku vám prozradíme 5 věcí, na které je třeba myslet, než si huskyho pořídíte a zároveň nastíníme historii plemene a jeho typické rysy.

Sibiřský husky a jeho historie

Historie plemene není zcela prozkoumána, co lze ale s jistotou říct, že historie tohoto plemene sahá až do 19. století, kdy toto plemeno využívali obyvatelé Sibiře na tahání zboží a břemen, zároveň pak sloužili, jako jistý prvek zábavy pro kočovníky a jejich rodiny a v neposlední řadě byli také členy rodiny a také zdrojem tepla. Velké popularitě se tomuto plemeni dostalo po zdolání běhu v extrémních podmínkách za účelem získání potřebných léků proti zlaté horečce – zvládli to. Dosáhli skvělých výkonů a tak začali být považováni za sněžné psy. Následné rozšíření do USA a Evropy pak jen potvrdilo jedinečnost tohoto druhu a nyní už je plemeno Husky běžnou součástí společnosti.

Povaha a rysy

Sibiřský husky je velmi inteligentní pes, tito psi jsou také ale poněkud nezávislí a tvrdohlaví jedinci. Vyhovuje jim lidská společnost, ale potřebují pevný a jemný výcvik již od štěněte. Jsou to psi vyšlechtění k běhu a jejich láska k běhu může někdy překonat lásku k jejich opatrovníkům. Sibiřští huskyové bývají přátelští k lidem, včetně dětí.

Většina sibiřských huskyů se dobře snáší s jinými psy, zejména s těmi, se kterými byli vychováváni. Mají lovecké pudy a mohou pronásledovat kočky a jiná drobnější zvířata. Sibiřští huskyové zpravidla nemají tendenci štěkat, ale často vyjí.

I přesto, že je plemeno Husky jedno z nejoblíbenějších na světě, má spoustu specifických vlastností, na které je třeba brát ohled, když se rozhodnete právě pro toto plemeno.

Dnes představíme 5 věcí, na které je třeba myslet, než si huskyho pořídíte.

Sibiřský husky

1.    Husky jako vůdce smečky

Sibiřský husky je od pradávna zvyklý na život ve smečce. Způsob života ve smečce znamená pro vás a vaši rodinu několik věcí. Pokud jde o výcvik, musíte pochopit, jak je důležité být velitelem.

Jelikož mají huskyové tento smečkový způsob života v sobě zakořeněný, mají extrémní smysl pro hierarchii, stejně jako je tomu ve smečkách a to má obrovský vliv na jejich chování.

Jde o to, abyste se ujistili, že váš husky zná hierarchii ve vaší domácnosti. V opačném případě obrátí celý byt naruby a nikdy vás nebude poslouchat. Jednoduše je důležité, aby věděl, kdo je pánem. Obecně platí, že plemena se silnými smečkovými instinkty potřebují důrazné vedení a pevného (ale spravedlivého) trenéra, aby byla skutečně šťastná a poslušná.

2.    Pohyb, pohyb, pohyb

Již jistě víte, že husky potřebuje hodně pohybu, ale je toho i o chlup víc. Husky totiž potřebuje zejména intenzivní cvičení. Nejdůležitější je pochopit důslednost. Huskymu nestačí jedno proběhnutí či procházka denně – potřebuje to několikrát za den a bude to potřebovat i zítra a také pozítří.  Když to svému huskymu odepřete – může přijít na řadu vzpoura v podobě destruktivního chování a neposlušnosti.

3.    Pozor na útěky

Tito psi jsou známí tím, že jsou velmi atletičtí. Plot není pro tato plemena žádnou výzvou, snadno ho přelezou nebo se pod ním prokopou. Zavřené dveře a branky nestačí – najdou způsob, jak je otevřít a vydat se na svobodu, pokud nejsou případné východy řádně zabezpečeny, ale to je obvykle problém pouze v případě, že nejsou řádně uspokojeny potřeby pohybu. Mají silnou touhu po běhání a obvykle mají také vysokou kořistnickou touhu, což znamená, že pokud váš plot není dostatečně vysoký nebo bezpečný, mohou se kočky vašich sousedů stát kořistí a to poměrně snadnou.  To neznamená, že nemohou spokojeně žít vedle menších domácích zvířat, jen mají obvykle silný honicí pud. Je třeba věnovat velkou pozornost tomu, aby byli v bezpečné vzdálenosti od hospodářských zvířat.

4.    Budete spolu trávit hodně času?

Husky jsou velmi společenští a vzhledem ke svému původu jsou severská plemena často            nejšťastnější ve společnosti jiných psů. Žádný pes by neměl být ponechán dlouhé hodiny o samotě, ale problémy s odloučením jsou u arktických plemen, která jsou ponechána delší dobu, běžné, zejména u těch, která nemají dostatek pohybu. Psi, kteří trpí problémy s odloučením, se mohou stát destruktivními, ale pokud k tomu dojde, pes by nikdy neměl být trestán; křik na psa nebo jeho fyzické trestání problémové chování nevyřeší a pravděpodobně ho ještě zhorší.

5.    Milují se projevovat

Husky se ve většině případů miluje projevovat a to ve formě vytí, štěkání a vydávání dalších   podivných zvuků. Pokud máte rádi klid a ticho, husky pro vás možná nebude to pravé plemeno. Samozřejmě i přesto všechno, co bylo řečeno, jsou všichni huskyové skutečně jiní a někteří jsou hlasitější, někteří tišší, než jiní. Abyste se však vyhnuli překvapením, je ideální počítat s tím, že vám váš Husky bude rád povídat do sledování filmu, ale třeba i do nočního spánku. Husky dokáže výt, cvrlikat, zpívat, napodobovat a téměř mluvit. Většinou se jedná o neškodnou zábavu a jednoduše se s vámi snaží komunikovat.

Pokud budete zhruba dodržovat základní pravidla při výchově huskyho a budete důslední, tak se z vás zcela jistě může stát nerozlučná dvojka!

To top