Tipy a Triky Zdraví

Prevence vypadávání vlasů: 8 tipů, které vám pomohou zachránit vlasy

Prevence vypadávání vlasů

Husté a zdravé vlasy jsou pro mnoho lidí zásadní pro jejich vzhled a sebevědomí. Pokud začnou řídnout nebo vypadávat, může to být nepříjemné. Naštěstí existuje několik možností, jak vypadávání vlasů zabránit nebo jak podpořit jejich růst.

Nejlepším způsobem, jak zpomalit nebo zastavit vypadávání vlasů, je řešit příčinu. Někdy je vypadávání vlasů pouze dočasné –  způsobené například porodem, operací nebo jiným dalším velkým stresorem. Jakmile tato událost pomine, vlasy obvykle opět dorostou.

Je normální, že v rámci běžného růstového cyklu vypadne přibližně 100 vlasů denně. Pokud však padají více tzv.: v chomáčích, poraďte se se svým lékařem, aby vyloučil nějaké základní zdravotní potíže a probral vaše možnosti.

V tomto článku rozebereme 8 tipů, jak zastavit vypadávání vlasů.

1. Dieta

Různé nezávislé studie prokázaly, že vypadávání vlasů zamezila také změna stravovacích návyků. Rozhodně se ale nejedná o žádné radikální změny, které si většina z nás pod pojmem dieta představí. Je prokázáno, že růst vlasů podporuje a tím pádem omezuje vypadávání , konzumace potravin, jako například: petržel, bazalka či různé typy zelených salátů a to cca. 3x týdně.

  • Bílkoviny

Vlasové folikuly jsou tvořeny převážně bílkovinou zvanou keratin. Stavební buňkou bílkovin jsou aminokyseliny a ty často v jídelníčcích nechtíc vynecháváme.

Bílkoviny obecně mohou pomoci předcházet vypadávání vlasů – potraviny bohaté na bílkoviny jsou:  vejce, ořechy, fazole a hrách, ryby, jogurty (ideálně nízkotučné), ryby, kuřecí maso a krůtí maso.

2. Příjem Vitaminu A + D

Vitamin A je částečně tvořen retinoidy, které podporují zdravý růst vlasů.

Pozor na množství – což znamená, že příliš mnoho – nebo příliš málo – může vlasy poškodit. Nicméně v běžném jídelníčku se s Vitaminem A nepříliš často setkáme, pokud se tedy rozhodnete Vitamin A do svého jídelníčku zařadit, tak zde máte několik potravin, které obsahují větší množství Vitaminu A: sladké brambory, sladká paprika a špenát.

3. Nezapomínejte také na minerály

Vědci zjistili, že následující vitaminy a minerály jsou důležité pro proces růstu a udržení vlasů, konkrétně pro buněčnou výměnu:

  • vitamíny A, B, C a D
  • železo
  • selen
  • zinek

Denní multivitamíny najdete ve většině obchodů s potravinami nebo v lékárnách nebo požádejte svého lékaře, aby vám je předepsal.4. Biotin

Biotin – vitamin H nebo B7 – se podílí na syntéze mastných kyselin v těle. Tento proces je nezbytný pro životní cyklus vlasů a při jeho nedostatku může docházet k jejich vypadávání.

5. Častější mytí vlasů

Překvapivě. Překvapivě proto, že se spíše častěji dočteme, že by jsme myt vlasů měli spíše omezit na minimum, nicméně každodenní mytí vlasů může chránit před vypadáváním vlasů tím, že udržuje pokožku hlavy zdravou a čistou. Klíčové je používat jemný šampon. Drsnější přípravky mohou vlasy vysušovat a způsobovat jejich lámání, což vede k jejich vypadávání.

6. Cibulový zábal

Ano. Cibulové zábaly zajistí, že kořínky lépe vpustí do pokožky a tím pádem můžeme po pár zábalech pozorovat, jak nám na hlavě raší nové vlásky. Cibulový zábal vytvoříte odšťavněním cibule, ze které je nejpodstatnější právě ta surová šťáva. Ideální je aplikovat na pokožku hlavy co nejintenzivněji a to i dvakrát denně po dobu jednoho měsíce. Vědci se domnívají, že vlastnosti pro růst vlasů mohou souviset s obsahem síry v cibuli.

7. Olivový olej

Olivový olej lze použít k hloubkovému ošetření vlasů, chrání je před vysušením a souvisejícím lámáním. Aplikace: Naneste několik polévkových lžic olivového oleje přímo na vlasy a nechte jej působit 30 minut , následně vlasy důkladně umyjte.

8. Jóga

Vypadávání vlasů ze stresu je jednou z nejčastějších příčin. Proto vám v našem dnešním posledním tipu doporučujeme cvičení jógy. Jóga je skvělá právě na zklidnění mysli a tím pádem i na snížení míry stresu. Jógu můžete cvičit v pohodlí domova s pomocí videonávodů, které jsou volně dostupné na internetu, existují však i cvičící skupiny, kam docházíte pravidelně – výhodou je, že jste pod dohledem zkušené lektorky/lektora. Rozhodně to stojí za vyzkoušení.

To top