Tech Zajímavosti

Astronomické úkazy a výročí pro únor 2020

Astronomické úkazy pro leden 2020

Během února se nám prodlouží světelná část dne o dvě hodiny a sedm minut. Únor bude na úkazy spíše chudším měsícem a tak si připomeneme pár výročí.

Na první únorový den připadá smutné výročí v historii astronomie. Roku 2003 došlo k havárii raketoplánu Columbia, zahynulo tehdy 7 astronautů. Raketoplán dostal jméno po první americké lodi, která obeplula svět.

V letošním roce plyne 3. února 54 let od prvního měkkého přistání sondy na Měsíci. Tehdy Sovětská Luna 9 přistála v Oceánu bouří. Sondě se podařilo natočit 3 krátké filmy z okolní krajiny.

Ve středu 12. února roku 2001 přistála na planetce Eros první sonda a nesla název NEAR Shomaker. Jejím hlavním cílem bylo stanovení velikosti, tvaru, hmotnosti, rozložení gravitačního polemineralogického složení, geologii, morfologii a složení povrchu, rozložení hmoty uvnitř tělesa a existenci případného magnetického pole.

V polovině měsíce vstupuje Slunce do znamení Ryb. Poslední únorovou neděli si můžeme prohlédnout měsíc v úplňku a ten nastane přesně dvě minuty po půl páté večerní. V únoru se Měsíc dostane do apogea neboli odzemí. Jeho rotace bude rychlejší než pohyb po oběžné dráze, což odkrývá dalších osm stupňů délky z jeho západní (levé) strany. Naopak planeta Merkur nám bude v únoru nejblíže, přiblížení nastave 8. února.

V únoru se narodil americký astronom Clyde Tombaugh, nejvíce je spojovaný s objevem Pluta roku 1930. Toto kosmické těleso bylo dlouhá léta řazeno mezi planetu naší sluneční soustavy. Roku 2006 byl status tělesa překvalifikován a je zařazený mezi trpasličí planety a plutoidy. Na únor připadá také výročí z trochu nižší letové hladiny. Přesně 21. února roku 1995 se Steve Fossett stal prvním člověkem, který přeletěl Tichý oceán v balonu.

To top