Tech

Huawei představuje vlastní operační systém pro mobilní zařízení i PC

Huawei představuje vlastní operační systém pro mobilní zařízení i PC

V době, kdy mobilní prostředí jasně ovládá Android, počítačové zase Windows a oběma konkuruje Apple svým vlastním operačním systémem, přichází Huawei s odvážím a velkým krokem – založením vlastního operačního systému. Ten má fungovat nejen na mobilních telefonech a tabletech, ale také na stolních počítačích a dalších zařízeních.

Odvážné plány společnosti Huawei

Nový operační systém ponese název OS Harmony. Ačkoliv se o něm zpočátku mluvilo jako o čistě mobilním provedení pro telefony a tablety, dostane nejspíše nakonec verzi pro ostatní platformy, jako jsou stolní počítače nebo například televizory. Neměla by chybět ani na základech Harmony postavená návaznost na ovládání různých zařízení jako například:

  • Chytrých automobilů
  • Chytrých domácností
  • Domácích spotřebičů

Sdílené aplikace jako hlavní výhoda

Nový OS Harmony staví na mikrojádrové architektuře a sdílených aplikacích. To v praxi znamená, že vývojáři budou moci naprogramovat jen jednu verzi pro svou aplikaci a ta bude bez obtíží fungovat na všech těchto zařízeních. Jako problém s konkurenceschopností operačních systémů, které mají již své zažité místo na trhu a početnou nabídku softwaru ke stažení, je to velice praktický krok.

Příliš změn zatím neproběhlo

První a zatím jediné ohlášené zařízení, které bude tímto OS vybaveno, je chytrý televizor Vision TV společnosti Honor, což je značka patřící do portfolia Huawei. Změna operačního systému u všech mobilních telefonů zatím připravovaná není a možná k ní ani nedojde. Každopádně Harmony je dobrou pojistkou, a také jedním z velkých důvodů pro vytvoření, kdyby se společnost Google se svým v Huaweích používaným OS Androidem rozhodla zpřísnit sankce vůči Číně i celé společnosti Huawei. V takovém případě bude možné záložní plán s Harmony spustit velice rychle a to dokonce do jednoho až dvou dní. Zatím bude operační systém sloužit hlavně pro spotřebiče, a kdyby došlo ke zhoršení podmínek pro spolupráci s USA, bude uveden do provozu i v telefonech a tabletech.

To top