Auto

Kde ve světě mají elektromobily největší podporu a jak si vede ČR?

Kde ve světě mají elektromobily největší podporu a jak si vede ČR

Elektromobily by mohly v budoucnu úplně nahradit spalovací motory. Ačkoliv si ještě pěkných pár let počkáme, než k tomu dojde, už nyní můžeme vidět značně zvýšený nárůst elektro-vozů. Jak je známo, ne každý výrobce však postupuje stejným tempem a také ne každá země má stejnou podporu elektromobilů. Pojďte se podívat, jaké si vedou nejlépe.

Norsko je jasným favoritem

Ačkoliv Norsko nepatří mezi hlavní průkopníky auto-moto odvětví, v rámci zavedení elektrifikace je jasným číslem jedna. Aktuálně je zde až 40% nakupovaných nových vozů poháněných čistě jen elektřinou nebo jsou alespoň plug-in hybridy. Norsko také drží rekord v přepočtu vlastněných elektromobilů v přepočtu na obyvatele. Velký podíl na úspěchu mají tamní obnovitelné zdroje elektřiny, ale také nastavené výhodné podmínky, které jsou ostatně velice podobné pro všechny země, jež se drží v předních příčkách elektromobility. Příkladem výhod jsou snížení silniční daně, osvobození od mýtného, registračního poplatku, ale především od vysokého DPH, které dostává tyto vozy na cenovou kategorii běžně dostupnějších automobilů. Vedle Norska mají podobný systém podpory také:

  • USA
  • Francie
  • Japonsko
  • Rakousko a Německo

Jak si vede ČR?

V ČR bohužel takové velké výhody stát nenabízí, což se projevilo i na zájmu o elektromobily. Přesto si nevedeme v rámci Evropy nejhůře a několik benefitů se i v ČR najde – majitelé elektromobilů například neplatí žádnou silniční daň a v Praze mohou zdarma parkovat i v tzv. modrých zónách. Dotace na nákup jsou nabízeny jen podnikatelům, kterým může být financováno značné procento z nákupní ceny a ještě více pak na zřízení nabíjecí stanice. Během posledních dvou let byla přes tento dotační program realizována zhruba polovina prodejů elektromobilů. V podnikatelské sféře je proto rozšíření elektromobility výraznější, než u běžných uživatelů.

To top