Cestování

Kladská – poklad uprostřed smrkových lesů

Kladská – poklad uprostřed smrkových lesů

Zhruba 10 km od Mariánských Lázní se ve smrkovém lese ukrývá kouzelná naučná stezka Kladská. Kladská je součástí CHKO Slavkovský Les opravdu právem. Šumící potůčky, vůně dřeva a čistá příroda – i tak by se Kladská dala charakterizovat

Odkaz pro mapku.

Na Kladskou můžete vyrazit kdykoliv a čímkoliv!

Tzn., že je Kladská uzpůsobená na procházky s kočárkem, pěšky, na kole, ale součástí je i parkoviště v případě, že byste se rozhodli vyrazit na Kladskou autem či autobusem.

Kladská a její historie

Vzhledem k tomu, že součástí Kladské není jen naučná stezka, ale například i malebný zámeček, tak se s Kladskou pojí vcelku zajímavá historie.

Kníže Schonburg-Waldenburg přijel koncem 19. století, aby se účastnil tehdejších lesních lovů. Uchvátila ho krajina s  kladskou loukou, rozprostírající se podél rybníka obklopeného lesy a bažinou. Proto si zde nechal roku 1875 postavit honosný srub a do konce 19. století zde vyrostlo srubů dalších pět, které dodnes tvoří základ celé oblasti. Toto je z historického hlediska považováno za základní stavební kámen Kladské. Svého času byla druhým největším revírem v Čechách a do dnes je jednou ze státem uznaných honiteb.

Doporučujeme:

Tipy na záhadná místa v ČR

Co na Kladské uvidíte

Kladská se, kromě své nadmořské výšky (820 m n. m), může pochlubit také celou řadou přírodních zajímavostí. Proto zde byla vybudována naučná stezka Kladská – dlouhá 1,2 km. Pokud se na stezku vydáte – půjdete kolem velkého rybníku po dřevěné lávce, která vede přes rašeliniště a celou procházku zakončíte průchodem písčitou cestičkou. Celou dobu se kolem vás budou míhat naučné tabule o přírodních úkazech a na velkém kruhovém odpočívadle, na které tam také narazíte, vás dokonce čekají naučné knihy o ptactvu.

Kdo rád přírodu, bude okouzlen. Najde zde smrky, mechy, jedle stříbrné, břízy bělokoré, ale i lišejníky. Spatřit můžete i zvířata.

Kladská je zkrátka ideální místo k zrelaxování – pokud si budete chtít na stezce zavolat, tak se vám to nepodaří, ale nemusíte se obávat,  naproti stezce se nachází restaurace, kde signál je a navíc si tam můžete pochutnat na české klasice či zvěřinových specialitách.

Pokud byste se zde chtěli ubytovat, tak ani to není nemožné. Součástí je také penzion, kde můžete přespat. Čeká vás zkrátka obyčejně neobyčejný zážitek, pokud na Kladskou vyrazíte.

To top