Tipy a Triky

Kočky a cukrovka

Kočky a cukrovka

Počet koček trpících cukrovkou stoupá. Jak poznat, že má vaše kočka cukrovku a jak s onemocněním bojovat? To vše vám prozradíme v dnešním článku!

Co je cukrovka?

Cukrovka je neschopnost organismu produkovat dostatek inzulínu k vyrovnání hladiny cukru v krvi neboli glukózy.

Pokud nemoc propukne, může vést ke ztrátě hmotnosti, nechutenství, zvracení, dehydrataci, těžkým depresím, problémům s motorikou, kómatu, a dokonce i ke smrti – to vše ale za předpokladu, že nemoc nebude léčena.

Jak častá je kočičí cukrovka?

Skutečný výskyt není znám, ale odhaduje se na 0,5 až 2 % kočičí populace. Jedná se ale pouze o odhad, protože je nemoc také často nedostatečně diagnostikována případně zaměňována s epilepsií.

Příznaky cukrovky u koček

Hlavními příznaky jsou zvýšená žízeň a s tím související zvýšené močení. A i když se s ní setkáváme i u koček s přiměřenou tělesnou hmotností, častější je však u koček s obezitou. Některé kočky s cukrovkou mají hltavý apetit, protože jejich tělo nedokáže využít palivo dodávané v potravě.
Primární příznak této nemoci je však rapidní ztráta hmotnosti.

Léčba

Poté, co veterinář nemoc diagnostikuje, přichází na řadu léčba. Kočkám se, stejně jako lidem, pravidelně injekčně aplikuje inzulín. Zní to děsivě, ale není se čeho obávat, pokud si se svým kočičím parťákem najdete ten správný způsob, tak to pro vás bude hračka. Nejčastěji se inzulín aplikuje do kůže za hlavičkou, tam je také vpich pro kočky nejméně bolestný, ne-li úplně bezbolestný.

Součástí léčby je i speciální výživa pro diabetiky, ta obsahuje zejména speciální granule, které podporují správnou hladinu cukru v krvi.

Život mazlíčka s cukrovkou

Pokud budete dodržovat podávání inzulínu a podporovat to i korigovanou výživou, tak může váš mazlíček žít stejně kvalitní život jako doposud. Byť se může zdát, že život s nemocí nemůže být šťastný, tak je to omyl.
Váš mazlíček si na pravidelné aplikace inzulínu zvykne, pokud zvolíte správné granule, tak si i pochutná a v neposlední řadě vám bude také nesmírně vděčný za záchranu jeho života – kočky to vycítí!

Může se kočka z cukrovky vyléčit?

Obvykle se cukrovka vyléčit nedá. U některých koček, když začnete jejich cukrovku léčit a dostanete jejich hladinu cukru v krvi pod kontrolu a zlepšíte tak jejich tělesnou kondici, tak může cukrovka přejít takzvaně do remise nebo částečné remise – to znamená, že se nemoc upozadí. Jsou kočky, u kterých tento stav trvá mnoho měsíců. U některých to může trvat i několik let. Většinou je však cukrovka onemocnění, které pouze korigujeme, nikoliv léčíme.

Tip a rada na závěr:

Při boji s jakoukoliv nemocí u zvířete je také důležitá psychická pohoda! Tu kočičce dopřejete nejen klidem, který budete vyzařovat, ale také uklidňujícím sprejem, který vašeho mazlíčka hodí do pořádné pohody a jako bonus funguje také jako antiparazitikum.
Příjemná vůně, čistá, nadýchaná srst a klid na duši, to vše váš mazlíček náramně ocení a tak boj s cukrovkou společně jistě zvládnete!

To top