Tipy a Triky Zdraví

Jak se zbavit stresu

Jak se zbavit stresu

Jak se zbavit stresu? Současný životní styl je mimořádně hektický a plný stresu. Jak mu úspěšně odolávat? Vyzkoušejte následující tipy:

Co je to stres a proč nám škodí

Moderní životní styl s sebou nese značnou dávku stresové zátěže. Co je to vlastně ten stres? Definujeme jej jako stav, kdy je organismus vystaven mimořádné zátěži. Dostáváme se tedy do tělesného či duševního napětí a nerovnováhy.

Za stresory lze považovat celou řadu faktorů, mezi něž patří nadměrné požadavky v pracovním i soukromém životě, časová tíseň při plnění povinností, sociální izolace a vztahové konflikty, vnější faktory typu hluk, případně i aktuální nemožnost uspokojit základní potřeby jako například spánek.

Důsledky stresu mohou být závažné z hlediska působení na organismus po psychické i fyzické stránce. Platí to zejména tehdy, pokud přejde do stádia chronického. Je proto důležité umět se mu adekvátně bránit. Jak na to?

Jak se bránit stresu

Ke zvládnutí stresu existuje několik vhodných postupů:

Naučte se zklidňující a relaxační techniky, cvičte a meditujte

Musím to rozdýchat, říkáme, pokud se dozvíme nepříliš příjemnou nebo šokující zprávu. Na stres podobná metoda platí rovněž, a to nejen metaforicky. Jakkoli tato rada působí banálně, dechové techniky představují skutečně účinný způsob, jak si ulevit.

Pokud se dostaneme do stresu, mohou se objevit specifické fyzické projevy jako tlak na hrudi nebo pocit nedostatku vzduchu a s tím související rychlé mělké dýchání.

Svůj dech bychom se měli snažit co nejvíc zklidnit. Vhodnou technikou je tato: Koncentrujte se na dýchání a 7x až 10x se pomalu a zhluboka nadechněte. Kromě dechových cvičení můžete pro zklidnění vyzkoušet i meditaci nebo jógu.

Využijte svou sociální bublinu, buďte svému okolí prospěšní

Sociální síť tvořená vazbami s různými lidmi se může stát onou příslovečnou sítí záchrannou. Snažte se proto dostatek času trávit s partnerem, rodinou nebo přáteli. Jejich přítomnost vám na duši udělá dobře. Určitě je kvůli přemíře pracovních či jiných povinností nezanedbávejte.

Pocity stresu a frustrace se můžete také pokusit přetavit do konstruktivní činnosti. Proč byste nemohli naopak vy být těmi, kteří jsou prospěšní svému okolí? Stačí nezištná pomoc někomu z blížkých nebo známých, případně se můžete vrhnout i do veřejně prospěšných aktivit.

Je toho na vás naopak moc a máte pocit, že na další požadavky už skutečně nemáte kapacitu? Buďte asertivní a otevřeně to lidem okolo sebe sdělte. Naučte se v klidu, ale nekompromisně, jasně a zřetelně prosazovat pocity, názory nebo přesvědčení. Správnou cestou v tomto směru jednoznačně není ofenzivní postoj a nadměrná agrese. Svůj prostor byste si ale měli hájit, proto nelze ani zůstávat pasivní a pouze se bránit.

Zapomeňte na návykové látky a jezte zdravě

Musíte nutně na cigaretu, abyste se uklidnili? Potřebujete si dát skleničku před spaním, abyste ze sebe odplavili všechny náročné momenty uplynulého dne?

Na něco podobného byste měli urychleně zapomenout. Nikotin však ve skutečnosti stres zhoršuje, protože zvyšuje fyzické napětí, snižuje průtok krve a zrychluje dýchání. Navíc může zhoršovat chronickou bolest. Podobně vede ke zvýšení stresu i užívání alkoholu a kofeinu.

Namísto toho se spolehněte na vyváženou životosprávu. Do svého jídelníčku zařaďte zeleninu, ovoce, fazole, ryby, ořechy a semena. Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám a nepřejídejte se.

Minimalizujte čas strávený u obrazovek a displejů a běžte ven

Smartphony, tablety a počítače jsou pro řadu lidí neodmyslitelnou součástí jejich dní. Jejich displeje však prokazatelně přispívají ke zvýšení stresové zátěže.

Vytvářejí v nás totiž neustálý pocit povinnosti. Pro telefonát či e-mail jsou mnozí z nás díky těmto pomocníkům dostupní prakticky nepřetržitě. Svému duševnímu zdraví nepomáháme ani ve volném čase, pokud ho s telefonem v ruce trávíme v příliš dokonalém světě sociálních sítí. Zkreslený obrázek o bezchybném životě ostatních nás samé dostává pod tlak. Cesta k depresím je proto doslova otevřená.

Modré světlo, které vyzařuje z těchto elektronických zařízení, navíc narušuje spánek. To vede k poklesu produktivity, navýšení únavy a celkově k prohloubení stresové zátěže.

Co s tím? Elektroniku jednoduše odložte a běžte ven. Spojte pobyt venku i s fyzickou aktivitou. Můžete běhat, jezdit na kole, jít plavat nebo se zapsat do tanečních kurzů pro dospělé.

To top