Zajímavosti Zdraví

Kratom – legální heroin?

Kratom

Kratom je strom pocházející z jihovýchodní Asie. Listy obsahují chemickou látku zvanou mitragynin, která působí podobně jako opioidy, například morfin.

Kratom má podobně jako opioidní léky účinky tlumící bolest. Má také podobné závažné vedlejší účinky jako jiné opioidy.

Vedlejší účinky kratomu

Vedlejší účinky byste měli znát, než kratom užijete. Kratom se běžně užívá při odvykání na heroinu, morfinu a dalších opioidních drog, depresi, úzkosti a mnoha dalších stavech. Užívání kratomu může být ale pěkně nebezpečné.

Kratom je v některých státech dokonce zakázán.

Pokud kratom zkombinujete s velkým množstvím alkoholu, tak může užití vést dokonce ke smrti- to ale při nadměrné konzumaci.

Mezi standartní vedlejší a velmi nepříjemné účinky patří zácpa, pocity zmatenosti a nadměrné pocení. Dlouhodobé užívání kratomu se může podepsat i na psychice uživatele – mohou se projevit stavy agrese či halucinace.

Typy Kratomu

  • Kratom a jeho účinky se také rozlišují podle užité odrůdy.
  • Bílý a zelený kratom – zlepšují náladu a intenzivněji stimulují
  • Červený kratom – má větší analgetický efekt

Zvláštní opatření a varování

Dlouhodobé užívání je spojeno se závislostí a abstinenčními příznaky podobnými jako u jiných opioidů. Stejně tak, jako hrozí i předávkování.

Kratom

Co dělá kratom v těle?

V malé dávce má Kratom stimulující účinky, které jsou podobné účinkům heroinu. Uživatel zpravidla pociťuje zvýšený nárůst energie a euforie. Kratom bývá oblíbený u studentů a řidičů kamionů kvůli nárůstu pozornosti a koncentrace.

Kratom z pohledu České republiky

V České republice není prodej ani užívání kratomu zatím zakázáno, nicméně dle současné legislativy není kratom schválen.

Kratom si tedy můžete koupit, ale teoreticky by neměl být konzumován – jedná se tak o tzv. „sběratelský předmět“.

Doporučujeme vždy dodržovat maximální denní dávku, aby se dostavily účinky, které požadujete vzhledem k tomu, co vás trápí.

To top