Zajímavosti

Legendární a chátrající Strahovský stadion

Legendární a chátrající Strahovský stadion

Původně stálo na jeho místě sportoviště s dřevěnými tribunami. Od roku 1933 se začal stavět stadion v podobě, jak ho známe v dnešní době. Původní název zní Masarykův státní stadion. Prezident Masaryk byl velkým podporovatelem Všesokolských sletů, přijížděl na ně stylově na koni.

V roce 1938 se zde konal X. všesokolský slet a trval celý měsíc, vystoupil zde legendární spolek prostných mužů zvaný Přísaha. Poslední slet se zde konal v roce 1948 s manifestací proti komunistickému režimu. Stadion se pyšnil ojedinělou novinkou, a to zabudovanými reproduktory. Od roku 1955 se stal pravidelným místem pro pořádání spartakiád, investovalo se například do zděných šaten. Také se zde konaly motocyklové a automobilové závody a roku 1990 zde vystoupila skupina Rolling Stones.

Po ukončení spartakiád se stal tréninkovým místem pro fotbalový tým. Plocha stadionu je rozdělena na několik fotbalových hřišť. Betonové tribuny jsou zapsány na seznamu kulturních památek České republiky, přesto dál celý stadion chátrá. Podívat se tam můžete v rámci kulturních akcí, ale některé části tribun jsou uzavřeny kvůli vysoce havarijnímu stavu a jsou prorostlé vegetací.

Pokud se vypravíte na jeho prohlídku, můžete se cestou projít v příjemné parku Ladronka nebo na okolní Petřín a Pražský hrad. Pozemky v současné době patří městu, které plánuje zavést na Strahov tramvajovou dopravu a v budoucnu snad i jeho celkovou revitalizaci

To top