DomůCestováníSůl ze slunné Itálie

Sůl ze slunné Itálie

Publikováno:

Ve střední a Jižní Itálii se nachází oblasti, kde se vyrábí sůl a nazýváme je saliny. Tyto oblasti jsou chráněnou přírodní rezervací.

Cervia v Emila Romagna a byla známa už v době Etrusků a je to nejsevernější salina v Itálii. Je zde hala na výrobu soli a ke sběru dochází jedenkrát ročně. Nachází se zde mnoho vodních bazénů, ve kterých se sůl usazuje pravidelným přítokem a odtokem do Jaderského moře. Můžete zde navštívit místní muzeum, které se sběru soli věnuje.

Saliny v Trapani a Paceco na Sicílii jsou pobřežní laguny a rozkládají se na rozloze 1 000 hektarů. Sůl se zde sbírá tradičními technikami, které se používají už po staletí. Pobývá tu mnoho ptáků, jako je například vzácný bukač. Vzhledem k příznivému klimatu se zde sběry provádí dvakrát do roka.

Přírodní park Molentargius najdete na Sardínii a je vzácný svým ekosystémem, je to nejdůležitější mokřad v Evropě, žije zde růžový plameňák. Příznivý biotop láká mnoho dalších druhů ptactva a živočišných druhů. Výjimečnou tuto oblast dělá to, že se zde nachází vodní plochy se slanou i sladkou vodou. Tento park se nazývá po vodičích oslů, kteří vozili sůl do sběrných center.

Saliny mnichů u Taranta jsou spojeny úzkým kanálem s mořem, tyto kanály jsou vyhloubeny do útesů. Je zde možné nalézt mnoho tažných ptáků. Sůl se zde již od roku 1 800 nevyrábí. V aktivních salinách se sůl doposavad získává starodávným způsobem. Nechá se odpařit voda a sůl se koncentruje na povrchu, odkud se později ručně nebo průmyslově sbírá.

Tyto oblasti rozhodně stojí za návštěvu.

Poslední příspěvky

Frankfurt nad Mohanem – 3 top místa k návštěvě

Když se řekne Frankfurt, tak si většina z nás představí...

Kladská – poklad uprostřed smrkových lesů

Zhruba 10 km od Mariánských Lázní se ve smrkovém...

Top 5 vánočních filmů, které musíte vidět

Letošní Vánoce pomalu, ale jistě klepou na dveře. K pravé...

Top 4 jednoduché a zdravé vegan večeře

Hledáte tip na zdravé vegan večeře? Veganská strava je...

Sibiřský husky a 5 věcí než si ho pořídíte

Sibiřský husky je plemeno přátelské, loajální a pozorné, nicméně...