Méně známé koření a jak se dá využít, část 2.

Méně známé koření a jak se dá využít

V tomto dílu se zaměříme na využití semen z rostlin za účelem výroby koření. Podíváme se na méně známé druhy a povíme vám pár zajímavostí o běžných druzích.

Aframom pochází z bažinatých oblastí afrického pobřeží a nazývá se také rajské zrno. V dávných dobách se semena převážela v karavanách přes Saharskou poušť. Byl oblíbený za vlády královny Alžběty I. a později byl zakázán kvůli obavám ze zneužití při výrobě lihovin. Rostlina má krásné tmavě vínové květy, které jsou plné tmavých semínek. Má aromatickou a poměrně ostrou chuť s citrusovým nádechem. Využívá se při přípravě masa, ale hodí se také na ovocné dezerty. Jako jemný povzbuzovací prostředek je vhodný při únavě.

Pískavice, řecké seno, roste na březích moře a je lehce cítit po jeteli. Použití sahá do dávné minulosti, v Íráku se využívala již kolem roku 4 000 před naším letopočtem. Židé ji smíchali s vroucím olejem a využívali v boji s Římany. Chuť má silně aromatickou až nahořklou. Využívá se hojně v Indické kuchyni při přípravě dhálu. Výborně se hodí do nakládaných okurek a různých marinád. Najít ji můžete ve žvýkačkách, rumové tresti nebo jako imitace vanilky. V tradiční medicíně pomůže při léčbě nachlazení a bolestech krku, je to přírodní antibiotikum. Je bohatým zdrojem železa, které potřebují pravidelně doplňovat zejména ženy. Známější druhy rostlin využívající semena jako koření je například sezam.

Masáže sezamovým olejem pomáhají cirkulaci krve. Anýz se využívá proti hadímu uštknutí a bodavému hmyzu. Semena petržele používali Řekové při svých obřadech. Muškátový oříšek je nejdůležitějším kořením v dýňovém koláči. Lněné semínko zvýrazňuje chuť některých sýrů. Fenykl se o svatojánské noci věšel na dveře, aby odháněl zlé bytosti. V Egyptě můžete ochutnat kávu s příchutí kardamomu.