Auto

Už je zase čas na novou dálniční známku.

Už je zase čas na novou dálniční známku.

Dálniční známka, jak se zdá už naposledy, bude pro rok 2020 v papírové podobě. Od roku 2021 budete pořizovat kupony v elektronické verzi. Dálniční známku můžete od začátku prosince zakoupit na řadě obchodních míst, například na benzinových pumpách, poštách a na dalších obvyklých prodejních místech. Platnost papírového kuponu zůstává stejná jako v předešlých letech. Nový kupon můžete nalepit již v prosinci a na starý kupon jezdit ještě v lednu. Pro rok 2020 zůstává cena stejná a to 1 500 Kč. A prozatím se zdá, že by ke změně ceny nemělo dojít ani v případě elektronické verze pro rok 2021. Tak si držme palce.

Od roku 2020 platí také pár novinek pro ekologická vozidla.

Pokud jste majitelem elektromobilu, hybridního nebo vodíkového vozidla, tak si už dálniční známku nemusíte pořizovat. Od ledna 2020 máte totiž české dálnice zadarmo. Nejdříve se informujte na přesné znění této výjimky, protože má  zapsáno pár podmínek, které musíte splňovat. Také si dejte pozor na platnost tohoto nového nařízení. Papírový kupon na další rok je platný již v prosinci, to ale neplatí pro tuto výjimku, ta totiž začíná platit až od 1. ledna 2020.

A co bude nového na silnicích?

Od roku 2020 podle návrhu vyhlášky ministerstva dopravy přibude více než 35 kilometrů zpoplatněných úseků na nově zprovozněných částech dálnic D1 a D3. Celkem tak bude zpoplatněno 1005 km dálnic a bez poplatku zůstává zhruba 200 kilometrů dálnic.

To top