Zdraví

Trápí vás únava a stres? Změňte životní styl!

Trápí vás únava a stres Změňte životní styl!

Cítíte se mrzutí, trápí vás únava a stres? Léky a podpůrné přípravky nejsou třeba! Stačí jen, když budete mít zdravé návyky, jako je cvičení a kvalitní, vyvážená strava. Tyto strategie vás mohou zbavit všech problémů! Odstraňte ze svého života neustálý stres, migrénu nebo třeba nespavost! 

Stres je nepřítel

V určité míře je stres běžnou součástí lidského života, avšak pokud překročí snesitelnou hranici, dokáže nám život pěkně znepříjemnit. A to hlavně co se zdraví týče – podporuje totiž tvorbu zánětů, které samozřejmě hrají klíčovou roli u mnoha nemocí. Stresové hormony také rychleji zvyšují tělesnou hmotnost a tuky se začnou ukládat zejména ve střední části břicha. Tento typ břišního tuku je obzvláště škodlivý a může zvýšit riziko vzniku srdečních chorob a cévní mozkové příhody. 

Co bychom měli pravidelně dodržovat? 

  • Pravidelný, kvalitní spánek – kvalitním spánkem je myšleno 7-9 hodin každou noc nepřerušovaně. Je důležitý pro vaše zdraví, fyzický a duševní výkon a také emoční pohodu. 
  • Vyváženou stravu – vyvážená, hodnotná strava by měla z velké části obsahovat zeleninu, ovoce, luštěniny, zdravé tuky v podobě ořechů, či třeba avokáda a bílkoviny. 
  • Pohyb – bez této složky ztrácí na váze ty dvě předchozí, protože fyzická aktivita zajistí, že tělo bude správně fungovat, bude lépe připravené na různé zátěžové situace a v neposlední řadě velmi pozitivně působí na psychiku. 

Jak působí chronický nedostatek spánku na naše tělo? 

  • Ovlivňuje to vaši pracovní výkonnost – V práci se při chronickém nedostatku spánku nezvládnete koncentrovat na zadané úkoly. Je zde větší pravděpodobnost, že se dopustíte chyb. Je těžší se rozhodovat a výkon se tak automaticky snižuje. 
  • Snižuje to vaší pozornost – Toto je nejhorší při řízení. V autě potřebujete vnímat na sto procent to, co se kolem vás děje a také na to na sto procent musíte zvládnout reagovat.
  • Narušuje hormony – Nedostatek spánku narušuje hormony, které ve vašem mozku signalizují to, že máte hlad. Zároveň se ale také kříží s hormony, které způsobují naopak přehnané chutě k jídlu a záchvatové přejídání. Povzbuzuje to vaše tělo k ukládání tuků, což vede k nadváze.
  • Oslabuje vaší imunitu – Podlehnete lehce nemoci, jelikož spánek pomáhá ke správnému fungování obranného systému a když není spánek – není ani imunita.
To top