Zdraví

Zdraví je důležité i pro vašeho čtyřnohého kamaráda

Zdraví je důležité i pro vašeho čtyřnohého kamaráda

S blížícím se zimním obdobím si mnoho pejskařů, a to zejména začátečníků, klade otázky okolo venčení psů v chladu a mrazu.

Přinášíme pár rad, které vám pomohou se orientovat v několika nejdůležitějších otázkách. Délku a četnost procházky přizpůsobujte počasí, plemenu, věku a také zdravotnímu stavu vašeho čtyřnohého přítele. Menší a drobnější pejsci prochladnou snáz, stejně tak krátkosrstá plemena budou náchylnější na snášení mrazu a chladu.

Teplotní změna při přechodu mezi venkovním a vnitřním prostředím může způsobit prochladnutí. Pokud máte tu možnost, běžte s pejskem ven v takovou denní dobu, kdy je teplotní rozdíl nejmenší nebo použijte obleček pro psy aspoň na chvilku, než si tělo zvykne na prudkou změnu teploty. Dečky, vestičky a jiné oblečky pro pejsky jsou tématem, nad kterým se stále diskutuje, ale záleží na míře pohybu vašeho čtyřnohého kamaráda při společné procházce. Během aktivní procházky ostrým tempem pejsek neprochladne a obleček tedy není nutný.

Braní pejska v zimních měsících na procházku, kdy na vás bude čekat na chodníku než si vyřídíte nákupy nebo jiné pochůzky, se raději vyhněte.

Vychytávkou poslední doby a opravdu dobrým pomocníkem je svíticí obojek. Jestliže vezmete pejska na večerní procházku do přírody, tak na něj v neosvětlených částech neuvidíte a budete na něj neustále volat, abyste zjistili, kde právě je. Pejsek se tak vůbec neproběhne a bude muset být neustále u vás. Reflexní nebo ještě lépe svítící obojek je nápaditá pomůcka, jak mu dát po tmě trochu volnosti. Nezapomeňte na procházce dávat pozor na jedovaté rostliny pro psy. Silně jedovatý je například rododendron, zimostráz, tis, bobkovišeň, akát nebo lýkovec. Jsou to sice zahradní keře, ale často je najdete na neoplocených předzahrádkách nebo jako městskou zeleň. Také narcisky jsou pro psy jedovaté a na ty můžete lehce narazit i v lese na navážce.

To top