Jak je na tom sluneční sonda Parker Solar Probe?

autor

na téma ,
Jak je na tom sluneční sonda Parker Solar Probe?

Tato sonda provádí průzkum slunečních aktivit a dostala se nejblíž Slunci ze všech projektů, co kdy byly ze Země vypuštěné.

Díky špičkovým vědeckým přístrojům, které umí detekovat prostředí kolem kosmické lodi, dokončila sonda Parker Solar Probe tři ze 24 plánovaných průchodů dříve nikdy neprozkoumaných částí sluneční korony. 

Tato zjištění odhalují nové informace o částicích, které od Slunce každý den míří k nám na Zemi. Data přibližují vědcům odpovědi na základní otázky týkající se naší hvězdy. Ve snaze chránit astronauty a technologie ve vesmíru, jsou informace, které Parker odhalil, velice důležité. To, jak od Slunce neustále proudí ohromné množství materiálu a energie, pomůže vědcům lépe popsat proces jak se hvězdy vyvíjí.

Naše hvězda je magneticky aktivní a uvolňuje silné záblesky, které se pohybují směrem k nám. Všechny tyto činnosti ovlivňují naši planetu, uvolňují škodlivé částice do prostoru, kde se pohybují naše satelity a astronauti, narušují komunikaci a navigační signály a dokonce mohou vyvolat výpadky energie.

Jedním z mnoha zjištění je povaha dynamického slunečního větru.

Při pozorování v blízkosti Země působí sluneční vítr jako relativně rovnoměrný tok plazmy s občasnými bouřlivými shluky. To už ale urazil přes devadesát milionů kilometrů a mnoho vlivů postupně zesláblo. Blíže ke zdroji slunečního větru, tedy k naší hvězdě, sonda Parker Solar Probe detekovala mnohem odlišnější obrázek a to velice komplikovaný a aktivní systém.

Mise určitě přinese řadu dalších zjištění, která budou vědci postupně zpracovávat.