Jde o dužnatou jednoletou bylinu, ze které můžete konzumovat květy, stonky i listy. Na našem trhu najdete nejčastěji rostlinu s květy v odstínech žluté a oranžové. Listy chutnají lehce pálivě a tou dodává lichořeřišnice salátu ten správný říz. Barevné květy navíc oživí vzhled připraveného jídla, a tak společně s chutí vytvoří tu správnou ingredienci. Rostlina roste poměrně rychle, takže vám zajistí stálý přísun zásob. Lichořeřišnice je coby bylina přírodní antibiotikum.
Používá se při zánětech močopohlavního aparátu, dýchacího aparátu, pomáhá proti padání vlasů a přispívá k povzbuzení jejich růstu.
Ve větším množství působí rozemleté plody jako projímadlo, takže i zde platí pravidlo všeho s mírou.
Domovinou téhle pestrobarevné květiny je Jižní a Střední Amerika, ale výborně se jí daří také u nás. Lichořeřišnici můžete pěstovat na zahradě i v nádobě na balkoně nebo na parapetu. Bylina má ráda slunná a teplá místa. Lichořeřišnici můžete skvěle využít jako přirozenou ochranu zeleniny a dalších užitečných plodin na zahrádce, protože na sebe přitahuje mšice, housenky a slimáky. Také pomáhá odpuzovat plísně a choroby dýní, cuket, patizonů, brambor, ředkviček, brokolice, květáku, zelí, kedluben.
Výborně se hodí jako další surovina do zeleninových salátů, ozdoba chlebíčků, polévek, masových, rýžových či zeleninových jídel. Smícháním s tvarohem vykouzlíte výbornou pomazánku a návštěva bude dlouho žadonit, aby zjistila, o jakou tajnou přísadu se jedná.
Lichořeřišnici můžete zakoupit i jako doplněk stravy ve formě tinktury u bylinkářů nebo v lékárně.
Své vědomosti si můžete také rozšířit o informaci, že jako oblíbenou květinu pěstoval lichořeřišnici třetí prezident Spojených států Thomas Jefferson (1743–1826).
Team NewMag vám přeje dobrou chuť!