Zajímavosti

Co je to akvadukt a kde ho můžete vidět

Co je to akvadukt a kde ho můžete vidět

Akvadukt je umělý vodní most zajišťující přívod vody od jejího zdroje do místa potřeby či spotřeby. Akvaduktem může být také část vodovodu nebo vodního kanálu. Tyto přivaděče byly zpravidla stavěny s mírným ale stálým sklonem, který zajišťoval rovnoměrný průtok vody. První akvadukty se stavěly dřevěné, později se stal stavebním prvkem kámen.

Známý Pontcysylltský akvadukt je akvaduktem plavebního kanálu Llangollen Canal. Nachází se nedaleko velšského města Wrexham ve Spojeném království.

Pontcysylltský akvadukt

Akvadukt pochází z let 1795 až 1805 a autory jeho návrhu byli inženýři Thomas Telford a William Jessop. Most je 307 m dlouhý a svou délkou je tedy nejdelším a zároveň nejvyšším akvaduktem ve Spojeném království. Spolu s kanálem je most od roku 2009 zapsán na seznamu Světového dědictví Unesco.

Akvadukt v Čechách

Také v Čechách můžete nalézt tříobloukový akvadukt, který byl postaven u Kutné Hory a to koncem 15. století. Pyšní se délkou 50 m a dodnes se zachoval ve velmi dobrém stavu. Jeho účel bylo přivádět vodu od pramene sv. Vojtěcha do Kutné Hory přes údolí přítoku Bylanky. Další akvadukt si můžete prohlédnout v Bezručově údolí u Chomutova, ten má za úkol nejen zásobování vodou, ale také ochranu před povodní.

Jiným způsobem, jak přivést vodu ze zdroje do cílového místa, jsou vodní kanály. Velice rozsáhlý a funkční systém můžete najít na Madeiře. Vodní kanály nejenže stále přivádí vodu tam, kde je potřeba, ale navíc slouží jako lákadlo pro turisty. Podél kanálů si můžete naplánovat perfektní túry různých obtížností, a navíc poznáte cestou přírodu a místní obyvatele.

To top