Tipy a Triky

Jak správně uchovávat vlašské ořechy

Jak správně uchovávat vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou výbornou surovinou na pečení, ale musíte je také správně skladovat, aby vám vydržely až do další sezóny sběru.

Pokud jste měli možnost nasbírat ořechy vlastní, tak je nejprve nechte řádně vysušit, a to nejlépe rozložené pěkně vedle sebe. Nesbírejte ořechy s plesnivou skořápkou nebo ve slupce, kterou nejde sundat. Se sběrem si počkejte až budou ořechy vyzrálé, jinak budete mít doma pouze hořká nepoživatelná jádra. Nevyloupané ořechy skladujte ideálně v prodyšných obalech nebo bedýnkách.

Kontrolujte jádra při vyloupávání ze skořápky. Neskladujte ořechy, pokud jsou ve skořápce pavučinky, nebo jsou jádra žlutá.

Tip pro vás: nenechávejte si vyloupávání jader na večer při umělém osvětlení, hůř se vám bude kvalita ořechů kontrolovat.

Běžným způsobem, jak skladovat vyloupané ořechy, je zamrazení. U tohoto způsobu si jen dávejte pozor na neprodyšné uzavírání, aby ořechy nenatáhly pachy jiných mražených potravin. Zamrazená jádra můžete uchovávat celá, nebo namletá. Takto uchovaná jádra vydrží až 1 rok. Budete mít tedy zásobu zajištěnou do další sklizně.

Méně obvyklým způsobem uchovávání je zavařování. Konzervovat můžete jádra samotná nebo v medu. Zavařená vydrží až 4 roky.

Pokud chcete ořechy uchovat na krátkou dobu, úplně vám postačí papírový sáček nebo uzavíratelná dóza.

Ořechy jsou plodem ořešáku královského. Jádra obsahují v průměru 70 % tuků a velice zdravé nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny a sacharidy. Konzumace ořechů má protizánětlivé účinky, pomáhá regulovat krevní tlak a udržovat správnou hodnotu cholesterolu.

Skořápky vlašských ořechů se hodí pro zimní výzdobu, můžete je nabarvit zlatou, bílou nebo stříbrnou barvou.

To top