Méně známé koření a jak se dá využít, část 4.

Méně známé koření a jak se dá využít

V tomto dílu se zaměříme na využití kůry, dřeva a pryskyřice z rostlin za účelem výroby koření. Podíváme se  na méně známé druhy a povíme vám pár zajímavostí.

Kadidlo se získává ze stromů nařezáváním kůry. Drtivá většina produkce pochází ze Somálska. Vyznačuje se hřejivou aromatickou vůní podobnou borovici. V kuchyni nachází využití jako příchuť pro zmrzlinu nebo do máslových sušenek. Kadidlo má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Napomáhá při udržování zdravých zubů a dásní. Používá se do vonných tyčinek pro navození pohody a relaxace.

Starověké Egypťanky používaly popel z kadidla jako oční stíny. Dračí krev je světle červená pryskyřice a pochází z mnoha druhů rostlin. Od starověku se používala jako lék na mnoho různých potíží a k barvení látek. Chuťově není příjemná, podává se pouze jako dochucovadlo. Využití v kuchyni nachází při přípravě sirupu. Širší využití nachází jako lék při potížích střevní zácpy, úplavice a dýchacích onemocnění. Má dobré antivirové a antioxidační účinky. Přidává se do kadidla a uplatnění nachází v různých rituálech a hrnčířství. V kosmetice ji najdeme jako součást barviva pro rtěnky.

Sumah je koření ze škumpy, je chuťově podobná tamarindu, ale není tak výrazná. Mladé výhonky se dají oloupat a sníst syrové. Přidává se do marinád, dušených mas a chleba. Sumah má obrovskou zásobu antioxidantů, a navíc obsahuje dostatek vlákniny. Olej se dá použít při výrobě svíček.

Santalové dřevo uvolňuje svalové napětí, tím zabraňuje křečím a působí dobře i proti zánětům. Rozemletý santalový prášek smíchaný s medem a cukrem napomáhá ke správnému zažívání. Skořice snižuje cholesterol a působí preventivně proti srdečním onemocněním. Myrha je vonná pryskyřice a získává se z kůry statných trnitých stromů.