V době vzniku Země se pod povrchem uvěznilo ohromné množství energie v podobě rozžhavené lávy. Tato energie se snaží dostat na povrch v podobě horkých skvrn.
Sopečná činnost se projevuje formou horkých skvrn a vytváří tak hory, jezera nebo i celá pohoří. Poslední horká skvrna se objevila v severozápadní Indii a měla za důsledek vznik velkého pohoří, ale také vyhynutí mnoha druhů. Toto pohoří vzniklo celou řadou erupcí a pokrývá území několikrát větší než je Anglie. Tehdejší vegetace se podobala té dnešní, ale zvířata žijící na Zemi se od těch dnešních výrazně lišila.
Byla to doba dominance dinosaurů a na ostatní savce nezbývala žádná šance na přežití. Nastal však výrazný zvrat v geologické historii Země. Meteorit u pobřeží Mexika byl dlouho považován za jediný důvod vyhynutí dinosaurů, ale nové výzkumy ukazují, že tomu tak nebylo. Indie se v té stejné době stala samostatným kontinentem a začala se přesouvat směrem na sever a to byl další důsledek vyhynutí živočišné říše. Zemskou kůrou se na povrch dralo ohromné množství magmatu, které se rozlévalo všude na povrch. Gejzíry lávy dlouhé několik kilometrů a nekonečné množství spáleného povrchu zničilo veškerý prostor pro život. Na jedné straně Země zvířata utíkala před následky pádu meteoritu, ale nebylo kam utéct. V indii se začala utvářet mnohá pohoří a vzduch byl prosycený jedovatým nedýchatelným popílkem. Erupce trvala dlouho až došlo k naprosté změně klimatickým podmínek na celé Zemi.
Nastala doba temna a přestávalo se dařit i rostlinné říši. Výpary ze sopek fungují jako skleníkový plyn a zvyšují tak teplotu. Střídalo se období úplného sucha a nekonečných dešťů. Kyselý déšť ničil vše co mělo vůli k životu. Horká skvrna spolu s meteoritem tedy způsobila ohromné vyhynutí druhů. Zkáza však také zapříčinila nový začátek. Indie se začala přibližovat na sever k Asii a horká skvrna zůstala uvězněná pod mořským povrchem. Voda se začala prohřívat a vytvářela se tak nová živočišná společenství.
Je krásné vidět jak je život nezdolný, ale to neznamená, že vydrží naprosto vše.