Tech

Hubbleův vesmírný teleskop a jeho přínos na poli vědy

Hubbleův vesmírný teleskop a jeho přínos na poli vědy

Dalekohled vynesl na oběžnou dráhu americký raketoplán a očekávání byla obrovská. První spuštění však bylo velikým zklamáním.

Odehrálo se v roce 1990 a první fotografie z vesmíru dorazila na Zemi rozmazaná. Bylo to velká rána pro výzkum a v první chvíli také naprostá beznaděj. Ihned se začalo s hledáním závady a plánu na jejím odstranění. Závada byla nalezena na jednom ze soustavy zrcadel a šlo o drobnou chybu v úpravě. Naštěstí se podařilo závadu odstranit na oběžné dráze a nebylo potřeba dalekohled přitáhnout zpět na Zem.

Hubbleův dalekohled od té doby posílá světu fantastické snímky a má na svém kontě řadu objevů. Tyto objevy pomáhají porozumět otázkám v mnoha oborech astronomie. A čím tedy dalekohled přispěl na poli astronomie? Jeden z největších objevů je stále se zvyšující tempo rozpínání vesmíru. Pro změření byl využitý nejen Hubbleův dalekohled, ale také evropská astrometrická družice Gaia. Měření bylo provedeno s nebývalou přesností v roce 2005. Odchylka měření je pouze 2,2 % a team vědců stále pracuje na přesnějším měření a úplném odstranění odchylky. Vesmírný teleskop také objevil miliony galaxií. Galaxie je systém hvězd, které jsou k sobě gravitačně vázané. Hvězdy se tak nacházejí ve skupinách a společně na sebe působí. Mezihvězdný prostor je vyplněn plyny, prachem a temnou hmotou.

Hubbleova klasifikace galaxií podle tvaru rozlišuje pět základních typů. Dalším významným objevem teleskopu jsou kvasary, jsou to objekty uvnitř galaxií. Tyto objekty jsou zhruba 100 násobně svítivější než nejjasnější galaxie. Bez Hubbleova teleskopu jsou podobná pozorování nemožná. Další budoucnost teleskopu je již mnoho let předmětem diskuzí odborníků.

To top