Stavební materiál významně zdražil. Kterých položek se zdražování dotklo, jaké důsledky to bude mít a jaký je výhled do budoucna?
Stavební materiály zdražují o desítky procent
Už na přelomu minulého a letošního roku došlo k masivnímu zdražování. To se dotklo prakticky veškerého stavebního materiálu. V obchodech na stavitele čeká dražší sádrokarton, dlažba, ale i obložení či drenážní trubky.
Navýšení cen se dotklo i tmelů, lepidel a další stavební chemie. Šlo přitom o zvýšení skokové a u některých položek dosáhlo dokonce 150 %. Konkrétně u EPS udávají prodejci zdražení v rámci některých dodavatelů až 50 %.
Podobně se zdražení dotklo i dřeva. Konstrukční řezivo používané mimo jiné i pro dřevostavby podražilo až o 80 %. Zdražování pocítili všichni ti, kteří si do obchodu vyrazili například pro palubky, lepené trámy nebo desky.
OSB desky zdražily o zhruba 40 až 50 %. Desky v potřebné tloušťce z regálů navíc prakticky mizí a zákazníci se tak musejí často uchylovat k tomu, že si berou i ty tenčí, pakliže je aktuálně potřebují.
Za zdražení může koronavirus i kůrovec
Důvodem této nepříznivé situace je obecná nedostupnost potřebných položek. Jako hlavní příčinu aktuálního nedostatku vidí odborníci právě probíhající pandemii. Přímých původců tak masivního zdražování je podle nich vícero, ale naprostá většina z nich s koronavirem souvisí.
Především jde o celosvětový růst cen, pozastavení výroby, nedostatek pracovníků v příslušných výrobních závodech, ale paradoxně i o větší množství volného času, během něhož si v karanténě řada lidí uvědomila, že chce rekonstruovat či stavět.
U dřeva navíc není důvodem pouze aktuální situace, kdy svět sužuje koronavirová pandemie. Druhou příčinu je potřeba hledat rovněž v kůrovcové kalamitě, která zapříčinila, že nyní v některých lesích dřevo na těžbu zcela chybí.
Stavebním firmám komplikuje práci i obdobný nedostatek panující v oblasti elektroniky. Právě moderní technologie jsou zásadní pro efektivní řízení soudobých staveb. Pro zařízení však aktuálně chybí čipy, případně jsou řádově o desítky procent dražší.
O kolik zdražují v současnosti nemovitosti
Dramatické zdražení cen stavebních materiálů se pak přirozeně promítá i do koncových cen staveb. Rozpočet na bungalov s dispozicí 4+kk o výměře 99 m² tak vzrostl během několika měsíců o cca 10 %. Pokud někdo upřednostní dřevěnou novostavbu, ani tak aktuálně neušetří.
Podle zástupců stavebních firem je navíc v současné době takřka nereálné ocenit dřevostavbu, pokud se dodavatelské ceny potvrzují až těsně před dodáním. Oproti loňskému roku proto dřevostavby podražily v průměru o půl milionu.
Někteří stavitelé se navíc museli již uchýlit k tomu, že části krovů budou muset při nedostatku dřeva jednoduše nahradit jiným materiálem.
Alespoň pokud však mohou pokračovat se stavbou. K černému scénáři se totiž připojují i hypoteční specialisté. Vzhledem k tomu, že hypotéka je pro řadu lidí často jediným řešením, které jim umožní vlastní bydlení financovat, jsou zájemci nuceni si v této fázi již brát hypotéku maximální. Ani to často nestačí.
Jak se budou ceny stavebních materiálů vyvíjet do budoucna
V této chvíli navíc zástupci stavebních firem podle informací od svých dodavatelů předpokládají i další zdražování.
Procentuální nárůst cen tak ani zdaleka nemusí být konečný. Podle prodejců potrvá zdražování minimálně do podzimu letošního roku. Jeho vrchol tak máme podle pesimistických předpovědí ještě před sebou.
U izolací by mohlo ke zklidnění situace dojít už během léta. U dřeva se to předpokládá až na podzim, k opětovnému snížení cen by mělo dojít pravděpodobně až v průběhu zimy. Například u plechu a stavební oceli je jen velmi obtížné další vývoj předvídat. Snad příští rok už by mohla být situace o něco příznivější.