Na úvod roku 2020 je dobré si připomenout významné výročí a to 50 let od letu lodi Apollo 13, ale o tom si podrobněji povíme někdy příště. Na začátku měsíce ledna se bude totiž měsíc nacházet v odzemí, tedy v nejvzdálenějším bodě od Země, což je 404 508 km. Planeta Saturn bude pro změnu nejdále od Země 13. ledna.
V prvních lednových dnech bude ráno na JJV nízko nad obzorem k vidění planeta Mars a první lednovou neděli zaznamenáme nejvyšší aktivitu meteorického roje Quadrantidy. Meteorické roje nesou název podle souhvězdí, ve kterém se nachází místo, odkud meteory na obloze vlivem perspektivy zdánlivě vylétají. Quadrantidy mají radiant v dnes již neexistujícím souhvězdí Quadrantu. Polostínového zatmění se dočkáme v pozdních večerních hodinách již 10. ledna. Půjde o zatmění, při němž pohodlně i pouhýma očima zaznamenáme potmavnutí úplňku v jeho jižní části.
V zimních měsících je možné spatřit na obloze polární záři, která může být ve výjimečných případech viditelná také na našem území. Prvního ledna to bude přesně na den rok od průletu sondy New Horizonts kolem nejvzdálenějšího tělesa v soustavě Ultima Thule. Své jméno tento objekt dostal po záhadném severském ostrově. Označení se užívalo pro místo, které leží na samém okraji našeho světa, nebo dokonce za ním. Na 21. ledna připadá smutné výročí, kdy při zkouškách lodi Apollo 1 uhořeli tři astronauté. Je to jediná vesmírná loď, ve které zahynul člověk, aniž by odstartovala ze Země.
Přejme si tedy jasnou oblohu na všechny zajímavé lednové úkazy.