Lidské tělo snáší velice dobře použití rostlin na snížení lehkých srdečních potíží. Nejznámějším keřem na podporu oběhového systému je hloh, produkty z jeho výtažků pořídíte snadno v lékárně. Také si můžete připravit domácí likér z hlohu, jen si předem nastudujte, jak keř vypadá, aby nedošlo k záměně.
Srdečník obecný se v přírodním léčitelství používá k lepšímu prokrvení srdečního svalu. Čaj z listů lípy snižuje krevní tlak, roste na mnoha místech a jejich sběr je tedy snadný. Můžete se vydat na sběr lipového květu, který se výborně hodí na čaj proti nachlazení a výtečně chutná s medem. Bylina rozmarýna působí blahodárně na prokrvení orgánů. Jinan dvoulaločný máte možná na zahradě jako okrasný strom a výtažek z jeho listů usnadňuje transport kyslíku krevním řečištěm, a to srdci velice prospívá. Jinanu se daří i na balkóně v nádobě, jen vám nevyroste tak mohutně jako na zahradě ve volném prostoru, ale na čaj vám lístky vystačí. Listy jsou navíc krásné na pohled a jako vylisované je můžete použít i jako dekoraci. Na podzim se barví do krásné žluté barvy.
Brutnák lékařský pomáhá na zklidnění srdce, měl by se užívat v malém množství. Galgán lékařský a zázvor mají blahodárné účinky na srdce, využívá se kořenová část. Zázvor ne každý snáší kvůli jeho ostré chuti, používejte tedy přiměřené množství. Má však široké možnosti uplatnění a můžete ho přidat například do těsta dortů. Každá trocha bylinky, která nahrazuje umělá sladidla nebo barviva se počítá jako přínosná pro vaše zdraví.
Mnoho bylinek můžete zakoupit ve specializovaných obchodech nebo si je nasbírat sami. Při vlastnoručním sběru plodů, listů i květů si vždy ověřte, že oblast nebyla nijak chemicky ošetřena. Nesbírejte blízko silnic a v průmyslových oblastech. Mějte na paměti, že bylinky sice mohou při správném užívání pomáhat, ale vždy se ohledně jejich užívání poraďte se svým lékařem a nesnažte se sami vyřešit závažné zdravotní potíže.