S Kelty máme společnou historii na našem území, tato společnost položila základy dnešní naší kultuře a zanechala nám řadu dědictví.
Keltové žili v kmenové kultuře, která měla svého náčelníka. Nezřídka jím byla zvolena žena, což bylo v té době velice výjimečné. Počátky Keltské kultury v Evropě sahají do pátého století před naším letopočtem. Keltské kmeny postupně obývaly většinu Evropy v téměř všech jejích částech a to včetně dnešního Českého území. Stavěli si města a hradiště, které se nazývají oppida.
Keltové jsou nám velice blízcí také svými rituály. Rozkrajování jablíčka v zimních měsících pro Kelty mělo také význam tradice, jen semínka jim namísto hvězdičky připomínaly slunce. Keltové zdobili svá obydlí jmelím a pekli cukroví, které pro ně mělo obřadní účel. Také výklad zvěrokruhu pro ně byl běžnou součástí kultury. Mnoho z nás zná znamení zvěrokruhu jako je lev nebo panna. Keltové však používají znamení, kdy den narození přirovnávají k určitému stromu. Můžete si tedy vyhledat, zda se k vám přiřazuje například ořešák. Keltové měly ke stromům vždy posvátnou úctu. Tento zvěrokruh začíná v listopadu.
V Evropě dodnes přetrvává keltská jazyková skupina a tou je například irština. Keltové byli velmi schopní zemědělci a řemeslníci. Dokázali se postarat o veškeré potřeby pro každý den. Naprosto běžně vyráběli veškeré nářadí a potřeby pro domácnost. Keltové jsou považování za vynálezce pivního sudu. Šperky jejich výroby jsou nápadité a se smyslem pro detail. Kov také jako první používali na výrobu klíčů. Používali mince jako platidlo. Na našem území byl objeveny dvě naleziště zlatých a stříbrných mincí. Řada obcí nese původní název od keltských kmenů. Keltové položili základ naší kultuře a jsme vzájemně propojeni víc než se na první pohled zdá.