Zdravý vztahy s partnerem a rodinou? Po tom touží většina z nás. Zdravé vztahy se však nevytvářejí jen tak, ale je třeba na nich pracovat, aby byly zdravé. Čím více pozitivního úsilí do vztahu vložíte, tím zdravější bude.
Mějte realistická očekávání
Nikdo nemůže být vším, co bychom po něm mohli chtít. Zdravé vztahy znamenají přijímat lidi takové, jací jsou, a nesnažit se je měnit.
Mluvte spolu
Komunikace je pro zdravé vztahy zásadní.
Udělejte si čas. Buďte tu jeden pro druhého.
Upřímně naslouchejte
Nepřerušujte a neplánujte, co odpovíte. Snažte se plně pochopit pohled na věc vašeho protějšku.
Ptejte se
Ukažte, že vás to zajímá. Ptejte se na pocity, názory a zájmy. Sdílejte i vaše pocity a názory, prohlubuje to důvěru.
Buďte flexibilní
Je přirozené, že se při změnách cítíte nesví. Ve zdravých vztazích je ale důležité, aby jste se společně podporovali v růstu a změnách.
Pečujte také o sebe
Zdravé vztahy jsou vzájemné, s prostorem pro potřeby obou lidí.
Bojujte férově
Ve většině vztahů přirozeně dochází k určitým konfliktům. Znamená to pouze, že se na něčem neshodnete; nemusí to znamenat, že se nemáte rádi.
Mít zdravý vztah se lze naučit, nacvičit a stále se v něm zlepšovat. Je důležité mít na paměti, že zdravý vztah je tvořený především skutečnými lidmi, proto se nebojte otevřít se, buďte autentičtí, jedině tak totiž dosáhnete toho, že vás budou lidé kolem brát takové, jací opravdu jste.
Na závěr mějte na paměti, že mít zdravý vztah je proces. Životní proces, který i přesto, že je občas trnitý, stojí za to.