Jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle je bezpochyby mozek. Je to ale také součást našeho těla, která je nejkomplexnější, a z toho důvodu ji často opřádají mýty a pověry, která mají k vědecky podloženým faktům daleko.
Uveďme dnes na pravou míru nejčastější pověry, kterým v souvislosti s mozkem věříme. Možná budete překvapeni, co všechno je jen domněnka, namísto faktu.
Levá a pravá hemisféra
Myslíte si, že za vaším mizerným malířským umění stojí to, že více používáte jen jednu hemisféru mozku? Je to poměrně oblíbená teorie, ale neexistuje žádná vědecká studie, která by ji potvrzovala. Naopak studie z americké univerzity v Utahu nedávno na vzorku 1000 mozků odhalila, že neexistují žádné významné změny v závislosti na dominanci té které hemisféry.
Běžně pracuje jen 10 % mozku
Pokud jste i vy uvěřili tomuto mýtu, pak jste se asi jen pořádně nezamysleli. Vždyť k čemu by tedy náš mozek měl kapacitu, jakou běžně má, kdybychom ho pravidelně využívali jen z 10 %? Naopak, většinu času náš mozek jede na plné obrátky, a i ve spaní lze detekovat mírnou aktivitu. Je to dříč, který se doslova nikdy nezastaví.
Od čtyřicítky to jde z kopce
Pravdou je, že některé kognitivní schopnosti s věkem oslabují. Hůře se třeba budete učit nový jazyk a někdy se zhoršuje i paměť. Není to ale nic, s čím by se nedalo nic dělat. Pokud budete svůj mozek pravidelně trénovat, procvičovat a zásobovat jej novými informace, pak se na stavu vašeho myšlení věk zdaleka tolik nepodepíše.
Máme jen pět smyslů
Určitě dobře znáte základních pět smyslů – zrak, sluch, čich, hmat a chuť. Ale zde to zdaleka nekončí. Ve skutečnosti je jich daleko víc a některé základní smysly jsou spíše kombinací mnoha vjemů – třeba hmat je kombinací vnímání teploty, tlaku a bolesti. Mezi další smysly patří třeba rovnováha, vnímání času a polohy, hlad či žízeň nebo svědění. Náš mozek funguje daleko komplexněji, než si dokážeme představit.