Tipy a Triky

5 jednoduchých způsobů, jak ušetřit

5 jednoduchých způsobů, jak ušetřit

V dnešní době jsme nuceni čelit mnoha výzvám – jednou z nich je i rapidní zvyšování cen. Pojďte se s námi podívat na 8 jednoduchých způsobů, jak ušetřit. Díky tomuto plánu tuto výzvu snadno zdoláte!

1.      Zaznamenávejte si své výdaje

Prvním krokem k tomu, abyste začali šetřit, je zjistit, kolik utrácíte. Zaznamenávejte si všechny své výdaje – to znamená každou kávu, domácí potřeby, pravidelné měsíční náklady, ale například i spropitné. Výdaje si zaznamenávejte tak, jak je to pro vás nejjednodušší – písemně, elektronicky,  nebo třeba s pomocí bezplatné aplikace. Jakmile budete mít údaje k dispozici, uspořádejte si čísla podle kategorií, například benzín, potraviny a hypotéka, a jednotlivé částky sečtěte. Použijte výpisy z kreditních karet a bankovních účtů, abyste se ujistili, že jste zahrnuli vše.

2.      Zahrňte do svého rozpočtu i spoření

Nyní, když víte, kolik za měsíc utratíte, můžete začít vytvářet rozpočet. Váš rozpočet by měl ukazovat, jaké jsou vaše výdaje v poměru k vašim příjmům, abyste mohli plánovat své výdaje a omezit nadměrné utrácení. Nezapomeňte zohlednit výdaje, které se objevují pravidelně, ale ne každý měsíc, jako je například údržba auta. Do rozpočtu zahrňte kategorii úspor a snažte se ušetřit částku, která vám zpočátku připadá příjemná. Plánujte, že nakonec své úspory zvýšíte až na 15 až 20 % svých příjmů.

3.      Najděte způsoby, jak snížit výdaje

Pokud se vám nedaří ušetřit tolik, kolik byste chtěli, je možná na čase omezit výdaje. Určete si nepodstatné výdaje, jako je zábava a stravování, za které můžete utrácet méně. Hledejte také způsoby, jak ušetřit na stálých měsíčních výdajích, jako je pojištění auta nebo tarif mobilního telefonu. Mezi další nápady, jak snížit každodenní výdaje, patří:

Kontrola opakujících se poplatků

  • Zrušte předplatné a členství, které nevyužíváte – zejména pokud se automaticky obnovují.

Prověřte náklady na stravování mimo domov a vaření doma

  • Naplánujte si, že většinu jídel budete jíst doma, „krabičkujte“ – ideální způsob, jak mít pod kontrolou výdaje za stravování je metoda „krabičkování“ – spočívá v tom, že si na každý den připravíte všechna jídla do krabiček – zamezíte tím tak zbytečným nákladům na jídlo během dne.

Počkejte, než nakoupíte

  • Když vás láká nákup, který není nezbytný, počkejte několik dní. Možná si uvědomíte, že jste danou věc spíše chtěli než potřebovali – a můžete si vytvořit plán, jak na ni ušetřit.

4.      Stanovte si cíle úspor

Jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit peníze, je stanovit si cíl. Začněte tím, že se zamyslíte nad tím, na co byste mohli chtít spořit – jak v krátkodobém (jeden až tři roky), tak v dlouhodobém horizontu (čtyři a více let). Poté odhadněte, kolik peněz budete potřebovat a jak dlouho by vám mohlo trvat jejich naspoření.

Běžné krátkodobé cíle: Pohotovostní fond (tři až devět měsíců životních nákladů), dovolená nebo záloha na auto.

Běžné dlouhodobé cíle: Předběžné výdaje na bydlení nebo přestavbu, vzdělání vašeho dítěte nebo důchod.

Rychlý tip

Stanovte si malý, dosažitelný krátkodobý cíl na něco, co vás baví a přesahuje váš měsíční rozpočet, například na nový smartphone nebo dárek pro člena rodiny. Dosažení menších cílů – a radost z odměny, na kterou jste si našetřili – vás může psychicky povzbudit, takže se vám spoření vyplatí a posílí váš návyk.

5.      Určete si své finanční priority

Po vašich výdajích a příjmech budou mít vaše cíle pravděpodobně největší vliv na to, jak rozdělíte své úspory. Pokud například víte, že v blízké budoucnosti budete potřebovat vyměnit auto, můžete si na něj začít odkládat peníze již nyní. Nezapomeňte však na dlouhodobé cíle – je důležité, aby plánování důchodu nebylo upozaděno před krátkodobými potřebami. Když se naučíte stanovit priority svých spořicích cílů, získáte jasnou představu o tom, jak své úspory rozdělit.

A ještě malý tip na závěr: Motivujte se, sledujte, jak Vaše úspory rostou a vyčkejte – i šetření stojí nemalé úsilí – výsledek však stojí za to!

To top