Často se setkáváme s výrobky s nápisem: “Žádná umělá sladidla”, přestože je v seznamu složek stévie. Stévie pochází z tropické rostliny, takže ji někteří považují za přírodní nikoli za umělé sladidlo.
Výhody slazení stévií:
- Nekalorická (v poměru s cukrem)
- Vhodná pro diabetiky
- Nepřispívá k tvorbě zubního kazu
V roce 2011 byly látky extrahované ze stévie v Evropské unii schváleny jako přídatná látka do potravin pod označením E 960.
Jak sladidlo vzniká?
Při výrobě stévie se z listů rostliny extrahují sloučeniny tzv. steviolové glykosidy – ty zajišťují její sladkou chuť – a poté extrahované sloučeniny projdou procesem čištění. Celé listy je zakázáno používat při výrobě potravin. Takže se rostlina stane použitelnou až po docela složitém zpracovávání.
Čtěte také: Jídla, která jíme mohou ovlivnit naše duševní zdraví
Stévie v její přírodní podobě je opravdu skvělá záležitost, jelikož je ale na trhu krátce, nenajdeme o ní moc ověřených výzkumů.Zatím bylo ale prokázáno, že přírodní forma stévie pomáhá ke snížení krevního tlaku a samozřejmě tím, že neobsahuje žádné kalorie, je dobrá i při redukci. Rozhodně by se měla používat v přiměřeném množství. Umělá sladidla mají tendenci způsobovat větší chuť k jídlu, která také často sklouzává k záchvatovému přejídání.
Je dobré stévii používat?
Formy stévie
► Drcené nebo sušené listy rostliny – nejjednodušší forma stévie, vhodná k oslazení čaje
► Tekutý extrakt – můžete si vyrobit doma – ze 2 ingrediencí: sušené listy stévie a lahev vodky
► Komerční extrakt – může být vyrobena z čehokoliv a jakkoliv a nikdy nemáte záruku
► Umělé sladidlo ve formě prášku, pilulky nebo v produktech – zde se jedná o rafinovanou stévii, která obsahuje obrovské množství chemikálií a přísad, může být nebezpečná
Stejně jako s jinými potravinami, ani se stévií bychom to neměli přehánět. Konzumace stévie v malé míře bude mít možná zmiňované pozitivní účinky. Určitě ale není na místě spoléhat se na stévii jako na bylinu, která nám pomůže zbavit se vysokého krevního tlaku nebo nadbytečných kilogramů.