Zajímavosti Zdraví

Strava může ovlivnit naše duševní zdraví

Jídla, která jíme mohou ovlivnit naše duševní zdraví

Obecně řešíme spíše to, jak strava působí na naší fyzickou stránku, než naše duševní zdraví. Co jídlo dělá s naší kůží, jaké potraviny posilují naše kosti, jaké zase oči, nebo po čem přibíráme a po čem naopak hubneme. 

Výživná strava může pozitivně ovlivnit naše zdraví, ale stejně tak nevyvážená strava ho může ovlivnit negativně. Pokud jste se například poslední dobou necítili “ve své kůži”, může to být právě tím, co jste snědli a vypili. Pokud vašemu tělu chybí některé živiny a minerály, tak se je snažte doplnit, protože bylo prokázáno, že nedostatek živin a minerálů je přispívající faktor při vzniku nemocí duševního rázu, jako je bipolární porucha nebo záchvaty úzkosti. 

Čemu věnovat pozornost? 

Dávejte si pozor hlavně na to, kolik cukru a zpracovaných potravin konzumujete. Vždy je lepší čerstvá potravina – čerstvá zelenina, ovoce, ořechy apod. 

Nedostatek těchto 10 živin ovlivňuje vaše zdraví nejvíce:

Zinek 

Nízké hladiny zinku ovlivňují chuť k jídlu, náladu, emoční stav a energetické hladiny.

Pokud vám chybí zinek, zařaďte do své stravy např. špenát, dýňová semínka, kešu, cizrna, ústřice. 

Protein

Tento makronutrient poskytuje stavební kameny jopro neurotransmitery, jako je serotonin a dopamin, které oba výrazně ovlivňují váš emoční stav.

Jezte mléčné výrobky, ryby, vejce, oves, ořechy, čočku, tofu a sýr, abyste měli správné aminokyseliny pro stavbu těchto neurotransmiterů.

Omega-3 mastné kyseliny

Jedná se o typy tuků, které pomáhají udržet mozek v dobrém stavu.

Nízké množství EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová) může vést ke změnám nálad, úzkosti nebo ztráty koncentrace. 

Jezte ryby (losos, makrela), vlašské ořechy, lněné semínko.

Železo 

Nedostatek železa je často indikován nízkou energií a únavou. Také je zde spojení s neklidem, depresí a úzkostí.Mezi potraviny obsahující železo řadíme: quinou, čočku nebo maso. 

Vitamin D

Tento vitamin se obvykle používá ke zlepšení zdraví kostí, ale je také důležitý pro produkci neurotransmiterů. Získáte ho z: tuňáka, lososa. mléka nebo žloutků. 

Hořčík 

Tento minerál mnoha lidem chybí, nedostatek se projevuje hlavně  v podobě křečí v lýtku. Lze ho získat z těchto potravin: avokádo, brokolice, banány, špenát, cizrna. 

Selen

Tento stopový materiál je z naší stravy snadno vynechán, protože ho obsahují pouze vybrané potraviny. Nejvíce je obsažen v para ořechách, ale pozor na množství, které sníte. Doporučená denní dávka para ořechů jsou tři ořechy. 

Folát

Folát je typ vitamínu B. Pokud máte nedostatek folátu, může se projevit v podobě nepříjemných depresí. Folát obsahují potraviny jako: avokádo, chřest, brokolice nebo fazole. 

Sacharidy

I přesto, že je doporučen nižší příjem sacharidů, tak je to velmi důležitá součást naší stravy. Látky v sacharidech regulují spánek a také chuť k jídlu. Vyhněte se ale zpracovaným sacharidům a raději je konzumujte v podobě celých zrn, zeleniny, či ovesných vloček. 

Vitamin B12

Tento vitamín je důležitý především pro správnou činnost nervů, mozku a také pro podporu produkce červených krvinek. Nachází se především v mléčných výrobcích, vejcích a masu. Bohatými potravinami na tento vitamín jsou sardinky, škeble, hovězí nebo jehněčí maso, nebo také např. tuňák. 

Vegetariáni a vegani by proto měli užívat doplňky stravy nebo jíst jiné alternativy produktů, které jsou bohaté na vitamín B12, jsou to např. obiloviny, sójové mléko nebo výživné kvasinky. 

To top