Zprávy Zdraví

Klíšťata útočí! Nákazu mohou přenést již za dvě hodiny po přisátí!

Klíšťata útočí! Nákazu mohou přenést již za dvě hodiny po přisátí!

Klíšťata mají v tomto období doslova „žně“. Výskyt klíšťat v České republice je velký a k přisátí infikovaného roztoče může dojít v kterémkoliv kraji. Klíšťata jsou navíc stále zákeřnější! Riziko hrozí nejen ve volné přírodě, roztoče si můžete přinést i ze zahrady či parku. Přisáté klíště nakazí člověka encefalitidou již za dvě hodiny, boreliózou za 24 hodin. Obě onemocnění mohou zanechat dlouhodobé následky.

Klíšťata se rychle adaptují

Česká republika je zemí, která každoročně mívá jedny z nejvyšších počtů nakažených klíšťovou enecefalitidou v Evropě! Nakažená klíšťata se vyskytují nejčastěji v nadmořské výšce mezi 600 a 900 metry nad mořem.

Domácí mazlíčci mohou přinést klíště domů

Riziková je bujná vegetace je například neudržovaný travnatý porost. Ideální lokality pro výskyt klíšťat jsou smíšené lesy s křovinatým porostem, břehy potoků a řek. Mohou to být ale i zahrady a parky. Dalším rizikem je i to, že je domů přinášejí domácí mazlíčci a tak se mohou infikovaná klíšťata dostat do bezprostřední blízkosti člověka.

Začátek podobný chřipce

Encefalitida je vážné virové onemocnění, které nejčastěji zasahuje nervovou soustavu. První příznaky se objevují za 7-14 dní po přisátí klíštěte. První příznaky připomínají obyčejnou chřipku. U nakažené osoby se objevuje bolest svalů, zvýšená teplota a celková slabost. Po ústupu těchto příznaků a několika dnech tzv. “klidové fáze” nastává druhé stádium onemocnění, jehož typickým příznakem jsou silné bolesti hlavy, světloplachost a zvracení.

Znáte stadia lymské borreliózy?

Průběh lymské borreliózy můžeme rozdělit na 3 fáze. V rané fázi (začínající během několika dnů až tří týdnů po přisátí nakaženého roztoče), se nakažení potýkají s velkou únavou, zvýšenou teplotou nebo bolestí hlavy. U více než 50% nakažených osob se objevuje typická červená skrvna s vybledlým středem. Tato skrvna je jasnou známkou lymské borreliózy a usnadňuje diagnostiku i samotnou léčbu. Ve druhé fázi tohoto onemocnění (několik týdnů – měsíců po nakažení), může být postižený centrální nervový systém, klouby a v některých případech také srdce. Třetí stádium se projevuje až po několika letech od nákazy.

Očkování jen proti encefalitidě

Proti klíšťové encefalitidě je možné se očkovat, bohužel proti borrelióze se zatím chránit nelze. Ochrana nastupuje při zkráceném očkovacím schématu za čtyři týdny od první dávky.

To top