Tipy a Triky

Nebojte se zahradničit na balkóně, část 2.

Nebojte se zahradničit na balkóně

Zahradničení na balkóně může zahrnovat pěstování cibulovin. V lednu už je sice trochu pozdě, ale lze si nakoupit vypěstované cibuloviny a na balkón je přesadit.

Cibuloviny prodávané v lednu v obchodě, budou brzy kvést a později si je na balkón přemístíte. Pokud je máte rádi a chcete si je užívat po delší dobu, tak vybírejte z více druhů.

Mezi jarní patří sněženky, tulipány, narcisy, hyacinty nebo méně známá ladoňka. Jako letní cibuloviny můžete pěstovat frézie, begónie nebo snědek. Důležitý je vhodný výběr nádoby a správné stanoviště. Pro jarní cibuloviny budete navíc potřebovat místo kde na ně uvidíte i z pokoje, protože pokvetou v době, kdy se ještě slunit na balkóně asi nebudete.

Před sázením cibulovin důkladně prohlédněte, jestli jsou v dobrém stavu, vyschlé nebo plesnivé kusy vyhoďte. Cibuloviny sázíme rašící stranou směrem nahoru, a to do hloubky 10–15 cm, zajistěte si tedy dostatečně hlubokou nádobu. Cibuloviny nepřelíváme, aby nedošlo k zahnívání hlíz. Vyhovují jim propustné půdy ideálně proložené pískem. Po odkvětu postupně zelené nadzemní části oschnou a můžete je zastřihnout. Zazimování cibulovin provádíme podle toho, jaké druhy pěstujeme. Některé můžete ponechat v nádobě a zakrýt chvojím, které odstraníme ihned, jak začnou cibuloviny rašit. Jiné druhy vyžadují uskladnění mimo půdu a skladují se po odkvětu v suchu a chladu.

K cibulovinám se jako dekorace hodí sláma nebo usušená stébla travin, vytvoříte tak pěkný venkovský styl. Povrch zeminy můžete obložit mechem. Pro moderní interiéry a balkóny použijte jednobarevné nádoby v pastelových barvách. Vždy si nároky cibulovin předem prostudujte a dodržujte je. Odměnou vám bude krásně kvetoucí balkón.

To top