Hledáte tip na zdravé vegan večeře? Veganská strava je zbavena všech živočišných produktů, včetně masa, vajec a mléčných výrobků. Tyto úžasné vegan recepty, které vám dnes představíme rozhodně stojí za vyzkoušení.
Vegani a veganská strava získali během několika posledních let velkou dynamiku, zejména díky masivnímu chtíči žít zdravějším životním stylem. Vůbec to není na škodu. Veganská strava je totiž plná možností, jako je sója, luštěniny, ořechy a semínka, je plná chuťově výrazných a pestrých ingrediencí a určitě není vůbec o náhražkách, jak se mnozí domnívají.
Mimo jiné je ctnostným důvodem, proč se lidé chtějí stát vegany, také silná touha přispět k udržitelnosti životního prostředí. Rostlinná strava má řadu výhod.
Různé studie totiž také prokázaly, že rostlinná strava, která obsahuje různé druhy ovoce, zeleniny, ořechů a semen, pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění a hypertenze. Veganská strava poskytuje vynikající množství výživy s různými vitaminy a minerály, včetně vlákniny, hořčíku a vitaminu C. Rostlinná strava přispívá ke zdraví tím, že z každodenního jídelníčku odstraňuje velké množství živočišných bílkovin, tuků, cukru, sodíku a zpracovaných potravin.
Pokud si myslíte, že rostlinné recepty nejsou lákavé, tak se podívejte na naše tipy na jednoduché vegan večeře.
1. Salát s bulgurem a hummusem
Vytvoříme salát z uvařeného bulguru, špenátu, sušených rajčat, koriandru, pepře a soli. K tomu přidáme hummus, který vyrobíme z cizrny, kterou rozmixujeme spolu s tahini, solí, pepřem, citronovou šťávou a olivovým olejem. Hummus lze také koupit v běžných supermarketech již připravený.
2. Raw tatarák
…aneb ideální a vynikající rychlovka k filmu!
Na veganský tatarák existuje neskutečné množství různých receptů. Kombinace avokáda, papriky a sušených rajčat je ale tou nejrozšířenější variantou. Potřebujete pouze avokádo, sušená rajčata, červenou papriku, česnek, sůl, pepř, cibuli a lžíci olivového oleje.
Vše rozmixujete – kromě cibule, tu přidáte nakonec. Podáváte standartně s topinkami, pro odlehčenou verzi můžete místo topinek zvolit krekry.
3. Veganská čína s tofu a cuketou
Čínu s masem většina z nás velmi dobře zná, co ale takhle zkusit vegan verzi s tofu a cuketou? Připravíme jí úplně stejně jako ‚masovou‘ verzi, akorát maso nahradíme tofu. Velmi chutná je také verze s cuketou – do mixu zeleniny, který se na čínu používá přidejte cuketu. Podávejte s rýží.
4. Placičky z brokolice a kuskusu
Vynikající, jednoduchá večeře – placičky.
Potřebujete:
1/2 hrnku kuskusu, 1 hrnek brokolice,1 lžíce lahůdkového droždí,3 lžíce ovesných vloček,1 cibule,2 stroužky česneku,olej,sůl, pepř – kuskus jen zalijete horkou vodou a necháte nakynout – následně přidáte všechny ostatní suroviny a ty rozmixujete, ze směsi vytvarujete placičky, které osmahnete na pánvi a máte hotovo.
Čemu se vyhnout při vegan večeři?
- Tučná jídla
- Jídla s vysokým obsahem sacharidů
- Sladké a bílé pečivo
- Ovoce (je vhodnější ráno)
Co je naopak vhodné?
- Zelenina
- Bílkoviny (tofu, seitan, robi, klaso, tempeh)
- Zdravé tuky (ořechy, semínka, za studena lisované oleje)
Dobrou chuť!