Zajímavosti

Sametová revoluce

Sametová revoluce

Psal se 17. listopad 1989… Den boje za svobodu a demokracii. Pojďte se s námi dnes podívat na to, co se dělo v tento den před 33 lety.

Sametová revoluce, celonárodní protestní hnutí v Československu, které trvalo od listopadu 1989 do prosince téhož roku a které ukončilo více než 40 let komunistické vlády v zemi.

V roce 1989 vypukla ve východní Evropě vlna protestů proti komunistické vládě. V říjnu 1989 naplánovala organizace STUHA (Nezávislé studentské sdružení) na 17. listopad 1989 vzpomínkový event k 50. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty. Celá akce se měla konat na Albertově v Praze. Oficiálním účelem mělo být uctění památky Jana Opletala (student Lékařské fakulty na Karlově Univerzitě, který byl smrtelně zraněn během protinacistické demonstrace 28. října 1939.) , ale ta odvážnější část studentů se chtěla vzepřít a vyjádřit tak svůj nesouhlas s vládou, situací ve společnosti.

Začátek cesty ke svobodě

16. listopadu se studenti v Bratislavě v Československu sešli na pokojné demonstraci a následující den se v Praze konal úřady schválený studentský pochod. Pražský pochod měl připomenout 50. výročí potlačení studentské demonstrace v Němci okupované Praze, ale v tom se objevili radikálové z řad studentů a tak začala akce nabírat na obrátkách.

Tato událost odstartovala sametovou revoluci. Prodemokratické demonstrace a stávky se konaly pod provizorním vedením Občanského fóra, opoziční skupiny, jejímž hlavním mluvčím byl Václav Havel, dramatik a spoluautor Charty 77 (petice z roku 1977), která vyzývala vládu k dodržování lidských práv podle Helsinských dohod z roku 1975. Na Slovensku vznikla paralelní skupina s názvem Veřejnost proti násilí. Každodenní masová shromáždění vyvrcholila 27. listopadu generální stávkou, během níž lidé požadovali svobodné volby a ukončení vlády jedné strany.

Vítězství

Komunistické úřady byly nuceny vyjednávat s opozicí. Výsledkem bylo vytvoření přechodné vlády, do níž byli začleněni členové Občanského fóra a Veřejnosti proti násilí, a 10. prosince 1989 Gustáv Husák podal demisi. Havel byl 29. prosince 1989 zvolen do funkce prozatímního prezidenta a v červenci 1990 byl znovu zvolen prezidentem, čímž se stal prvním nekomunistickým vůdcem země od roku 1948.

A tak bude zvonění klíči, Albertov, boj, demokracie a SVOBODA už navždy pevně vryto do naší paměti.

To top